Jakie zjawiska generują silną presję na organizacje, aby usprawniać procesy wewnętrzne przy pomocy narzędzi cyfrowych?
Często myślimy o tym, że nowoczesne technologie mają coś usprawnić. Tymczasem „rewolucja cyfrowa" na świecie stała się faktem i jest to coś znacząco innego niż postęp technologiczny, który tylko coś usprawnia. Rewolucja cyfrowa spowodowała powstanie zupełnie nowych modeli biznesowych, np. opartych na ekonomii współdzielenia, takich jak Uber czy AirBnb, czy platform typu market place jak np. Znany Lekarz. Nowe technologie, nowe zwyczaje konsumentów, nowe pokolenia konsumentów i pracowników zupełnie zmieniają zasady gry w niektórych branżach, wymagają, ale także dają szansę oferowania wartości w zupełnie inny sposób, niż byliśmy przyzwyczajeni. Np. konsumujemy filmy na platformach typu Netflix, zamiast korzystać z sieci wypożyczalni DVD. Płacimy abonament za dostęp do muzyki, zamiast kupować płyty. Przestajemy powoli kupować samochody – bo korzystamy z nich na minuty, dni lub miesiące. Za chwilę będziemy korzystać z mebli w abonamencie (nowy projekt Ikea). Nawet jeśli wydaje nam się, że nasza spółka działa w bardzo konserwatywnej branży, nasi pracownicy lub kandydaci do pracy po kilku kliknięciach mają dostęp do wielu opinii na temat sytuacji wewnątrz naszej organizacji, w tym do informacji o zarobkach, dzięki mediom społecznościowym lub portalom typu Glassdoor czy GoWork. A to powoduje, że „głosują nogami", generując duże koszty pozyskania nowych osób. Inny przykład: zakup polisy ubezpieczeniowej na wyjazd wakacyjny. Renomowana firma ubezpieczeniowa chwali się, że skróciła proces zakupu z 30 min i papierowej dokumentacji – do zakupu online – który trwa ok. 5 min. Tymczasem część rynku przejmuje popularny Fintech, oferując karty płatnicze z możliwością wymiany walut po bardzo korzystnym kursie, gdzie ubezpieczenie podróżne może się włączać automatycznie bez naszej ingerencji.
Kluczową kwestią nie jest więc tylko dyskusja o usprawnianiu procesów, ale też strategiczna analiza naszych przewag konkurencyjnych i modelu biznesowego obecnie i w perspektywie kilku lat.
Jak należy wdrażać cyfrowe rozwiązania w firmie, aby były one skuteczne?
Każde wdrożenie nowej technologii to zmiana, którą trzeba zarządzać świadomie. Bo tak naprawdę to nie zmieniamy tylko na piśmie procedury lub oprogramowania – zmieniamy ZACHOWANIA I NAWYKI.