– Będąc świetnym programistą, szybko dostaniesz teraz pracę. Jednak żeby utrzymać się w niej do 2030 r., będziesz potrzebować zwłaszcza miękkich umiejętności – twierdzi Amar Kuman, ekspert ds. edukacji, który w koncernie mediowym Pearson odpowiada za Online & Blended Learning, czyli naukę przez internet. Jego opinia to krótkie podsumowanie zmian na rynku pracy, gdzie coraz ważniejsze są tzw. kompetencje miękkie (psychospołeczne), w tym dobra komunikacja i współpraca w zespole, analityczne i krytyczne myślenie, zdolność szybkiego przystosowania się do zmian i chęć do ciągłej nauki.
Jak podkreślają eksperci agencji zatrudnienia ManpowerGroup, umiejętności społeczne będą bardziej zyskiwać na znaczeniu nawet w porównaniu z kompetencjami technologicznymi. Na problem z rozwojem tych ostatnich wskazuje 38 proc. firm na świecie, natomiast aż 43 proc. twierdzi, że jeszcze trudniejsze do wykształcenia są kompetencje społeczne.
Nie daj się zaskoczyć
Dzisiaj trudno wybrać zawód, który zapewni nam na lata dobrą pozycję na rynku pracy. Nawet programiści, czyli deweloperzy IT, którzy są często wskazywani jako faworyci, nie mogą być pewni swojej przyszłości. Już teraz widać, że na czoło listy najbardziej atrakcyjnych profesji wysuwają się eksperci ds. cyberbezpieczeństwa czy analitycy big data, ale ich również za jakiś czas może częściowo zastąpić sztuczna inteligencja. Według prognozy Światowego Forum Ekonomicznego w ciągu pięciu lat (2018–2022) maszyny i algorytmy mają wyeliminować 75 mln miejsc pracy na świecie, w zamian tworząc aż 133 mln miejsc. Jednak te nowe stanowiska zapewne będą wymagały innych umiejętności.
– Osoby, które chcą być atrakcyjne na rynku pracy, muszą świadomie planować karierę, być aktywne, mobilne, elastyczne, gotowe do podnoszenia kompetencji bądź przekwalifikowania się – twierdzi Joanna Krzykanowska, założycielka firmy doradztwa personalnego i serwisu KreatorzyKariery.pl.
Krzysztof Mazur, coach i doradca kariery w firmie LHH DBM (specjalizuje się w outplacemencie, czyli wspieraniu zwalnianych pracowników) zaznacza, że nawet zawody, które dotąd zapewniały stabilne zatrudnienie przez wiele lat, nie gwarantują już spokoju do emerytury. Tym bardziej że raz na jakiś czas przychodzi globalny kryzys, który w mniejszym lub większym stopniu zmienia krajobraz na rynku pracy. Do tego dochodzą zmiany w branżach. Ich kondycja szybko może się zmienić, np. ze względu na nowe regulacje (dobry przykład to produkcja opakowań z tworzyw sztucznych). Dlatego powinniśmy wiedzieć, co się dzieje w branży, w której pracujemy, co będziemy robić nie tylko w najbliższym czasie, ale także za kilka lat.