W popandemicznym świecie coraz ważniejsze będą: świadomość oddziaływania jednostki na zmiany klimatu, bioróżnorodność i ekosystem jako całość oraz oczekiwania, że negatywny wpływ człowieka na środowisko naturalne będzie ograniczany. Gdy świat zdoła uporać się z pandemią Covid-19, coraz większą rolę będą odgrywać działania na rzecz przemian i przeobrażeń świata, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone w sposób zrównoważony, z szacunkiem dla środowiska naturalnego oraz z uwzględnieniem potrzeb przyszłych pokoleń.
Agenda 2030
W 2015 roku przywódcy 193 krajów członkowskich ONZ podpisali dokument „Przekształcamy nasz świat: Agenda na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030". Dokument ten zawiera 17 celów zrównoważonego rozwoju (ang. Sustainable Development Goals – SDGs, rysunek 1), które wskazują najważniejsze wyzwania naszych czasów w pięciu obszarach – tzw. 5xP: ludzie (ang. people), planeta (ang. planet), dobrobyt (ang. prosperity), pokój (ang. peace), partnerstwo (ang. partnership). Mają one wspierać budowę lepszego świata z korzyścią dla mieszkańców planety. Dokument poza nadrzędnymi celami wskazuje 169 pobocznych, które mają być osiągnięte przez szerokie grono interesariuszy, oraz 232 wskaźniki, które umożliwią pomiar stopnia ich realizacji.
Osiągnięcie celów zrównoważonego rozwoju będzie wymagać współpracy między wszystkimi, którzy się przyczyniają do rozwoju gospodarczego oraz tych, którzy z niego korzystają. Rządy więc powinny umożliwić ich realizację poprzez odpowiednią legislację oraz inicjatywy zachęcające i wspierające sektor prywatny, który będzie musiał dostosować swoje działania do nowych realiów. Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD) szacuje, że globalny poziom inwestycji potrzebny do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju wyniesie średnio od 5 do 7 bilionów dolarów rocznie w latach 2015–2030, z czego od 3,3 do 4,5 biliona dolarów przypada na kraje rozwijające się. Skala tych inwestycji wymaga istotnego napływu nowego kapitału. Jednak rolą systemu finansowego w tworzeniu nowego porządku po pandemii zgodnego z celami zrównoważonego rozwoju będzie także przekierowanie obecnych nadwyżek kapitałowych na nowe tory oraz zwiększenie swojej roli jako nadzorców podmiotów, w które inwestują i które finansują.
ESG a SDGs
Uwzględnianie celów w procesie inwestycyjnym będzie miało w przyszłości wpływ na stopy zwrotu z instrumentów finansowych, w tym na wyniki funduszy inwestycyjnych i emerytalnych, oraz odporność całego systemu finansowego. Wraz ze wzrostem popularności inwestowania etycznego i społecznie odpowiedzialnego pojawiają się kolejne kryteria i cele, które dla wielu mogą być mylące lub niezrozumiałe.
Pod koniec XX wieku zaczęły się pojawiać zręby zrównoważonego inwestowania. Inwestorzy unikali spółek i sektorów, które działały nieetycznie lub niezgodnie z określonymi wartościami. Ofiarami tej negatywnej selekcji byli np. producenci broni czy tytoniu.