Tworzymy listę założeń strategii inwestycyjnej

Prezentujemy sześć pierwszych elementów naszego planu gry, który w kolejnych krokach będziemy chcieli zaprogramować w formie algorytmu w języku MQL.

Część 3: Jak działają instrukcje warunkowe „if” oraz „if else”? Do czego służą pętle „for” i „while”? Omawiamy narzędzia znacznie zwiększające możliwości programu.

Wiemy już czym są zmienne – zwykłe i tablicowe, jakie mogą przyjmować typy i jakiego rodzaju operacje mogą być na owych zmiennych przeprowadzane

Część 4: Rola funkcji w programowaniu. Pokazujemy, jak można je budować samemu i jak korzystać z tych już wbudowanych w język MQL.

Funkcja to zestaw instrukcji do wykonania, które można wywołać jednym krótkim poleceniem. Funkcje znacznie ułatwiają pracę i skracają długość kodu.

Część 7: Czas, by wykorzystać w kodzie funkcje zarządzania zleceniami. W tym celu omawiamy między innymi: metodę sprawdzającą liczbę otwartych pozycji oraz instrukcje do zamykania zleceń.

Tytułowe funkcje zarządzania zleceniami są wbudowane w język MQL i pozwalają na lepszą kontrolę oraz modyfikację otwartych pozycji na rynku.

Część 6: Nasz prosty robot inwestycyjny otwiera pozycję przy każdej zmianie notowań, więc trzeba ograniczyć jego aktywność. W tym celu napiszemy specjalną funkcję, kontrolującą liczbę świec na wykresie.

Napisany przez nas robot otwiera pozycję długą, gdy na wykresie pojawi się sekwencja trzech wzrostowych świec, i krótką, gdy pojawi się sekwencja trzech św...

Część 8: Jak zaprogramować narzędzie do ochrony wypracowanego już zysku? Prezentujemy kod funkcji przesuwającej zlecenie stop loss do poziomu otwarcia pozycji, czyli tzw. metodę „breakeven”.

Najwyższa pora, by wyposażyć naszego robota inwestycyjnego w funkcję do przesuwania zlecenia stop loss z pierwotnego poziomu na poziom otwarcia pozycji.

Część 13: Jak uczyć się programowania algorytmów inwestycyjnych w języku MQL? Wskazujemy na źródła wiedzy, z których sami korzystaliśmy i możemy je śmiało polecić.

Tekst poświęcony nauce programowania to naszym zdaniem dobry sposób na zakończenie tego dodatku, poświęconego w całości podstawom kodowania w języku MQL.

Część 11: Uczymy inwestycyjnego robota ustawiać początkowe ryzyko procentowe i dostosowywać do niego wielkość otwieranej pozycji.

Wielu giełdowych guru podpowiada, by przed otwarciem każdej pozycji zadać sobie pytanie – ile mogę w tej transakcji stracić?

Część 12: Ostatni etap tworzenia robota inwestycyjnego, czyli testy na danych historycznych. Jak posługiwać się testerem?

W tym materiale zaprezentujemy moduł testujący strategie inwestycyjne wbudowany w platformę MetaTrader.

Tworzymy listę założeń strategii inwestycyjnej

Prezentujemy cztery ostatnie elementy naszego planu gry, w tym m.in. sposoby otwierania i zamykania pozycji oraz narzędzia analizy technicznej, z których b...

Programujemy wskaźnik – kanał cenowy

Tytułowy indykator to niezbędna część naszej strategii inwestycyjnej. Jest on bowiem potrzebny do wyznaczania sygnałów kupna i sprzedaży.

Testujemy strategię wybicia z kanału

Tydzień temu zaprogramowaliśmy wskaźnik, a dziś sprawdzimy efektywność generowanych przez niego sygnałów.

Jak przeprowadzić optymalizację strategii

Pokazujemy, jak w Meta Traderze przeprowadzić optymalizację, czyli dobór najlepszych parametrów systemu.

Testujemy skuteczność stopa kroczącego

Kontynuujemy poszukiwania inwestycyjnego św. Graala. Dziś wzbogacamy naszą strategię o mechanizm kroczącej linii obrony. Jak sprawdza się to narzędzie w pr...

Jakie efekty daje zmiana poziomów SL i TP?

Kontynuujemy testowanie strategii bazującej na wybiciu kursu z kanału cenowego. Dziś sprawdzamy zyskowność systemu w zależności od ustawień zleceń obronnyc...