Forex to prawdziwe pole do popisu dla aktywnych traderów. Żaden inny rynek nie jest tak skomplikowany, jeśli chodzi o mnogość czynników, które wpływają (często w rozbieżny sposób) na notowania walut. Z tego powodu analiza fundamentalna jest tu niezwykle trudna.
Nawet słuszne osądy potrafią w skrajnym przypadku doprowadzić do bankructwa, jeśli nie będą połączone z właściwym timingiem, czyli określeniem najlepszego momentu do zawarcia transakcji. Rozwiązaniem, które stosują aktywni uczestnicy foreksu, jest analiza techniczna.
Z natury dąży ona do uproszczenia rzeczywistości (opierając się na założeniu, że wszelkie czynniki fundamentalne są uwzględnione w cenach), a to wbrew pozorom może być przydatne w warunkach codziennego „szumu informacyjnego”.
[srodtytul]Proste, ale przydatne narzędzia[/srodtytul]
Jak umiejętnie stosować analizę techniczną na foreksie? Jednym z rozwiązań jest wykorzystywanie rozmaitych wskaźników (oscylatory, średnie, i inne), które dają odpowiednie sygnały kupna/sprzedaży. Część traderów posługuje się wręcz bazującymi na takich wskaźnikach zautomatyzowanymi systemami, samodzielnie generującymi zlecenia. Na potrzeby naszego artykułu zajmijmy się jednak nie wskaźnikami, lecz tym, co leży u podstaw analizy technicznej – poziomami wsparcia lub oporu i liniami trendu.