Euro słabnie. „To grozi końcem hossy na złotym”

Powrót wątpliwości co do perspektyw polityki Fedu ciąży euro, a to rykoszetem może uderzyć w złotego.

Wyboista droga do dalszych wzrostów pary EUR/USD

Poziom 1,11 w przypadku głównej pary walutowej wciąż pozostaje poza zasięgiem. Zamiast próby ataków, mamy obecnie korektę notowań, którą napędzają m.in. jastrzębie wypowiedzi przedstawicieli Rezerwy Federalnej.

Czas na stabilizację kursu złotego

W poniedziałek złoty stabilizował się w relacji do euro. Najbliższe dni powinny przynieść dalsze uspokojenie wyceny polskiej waluty.

Polski złoty korzysta ze słabości dolara

W perspektywie 2023 roku jest przestrzeń do umocnienia złotego względem najważniejszych walut. Poziomy 4 zł za dolara i 4,50 zł za euro stają się coraz bardziej realne.

Nie widać końca słabości amerykańskiej waluty

Ostatnie tygodnie nie były udane dla dolara, który wyraźnie tracił względem pozostałych walut. Spadki przyspieszyły w tym tygodniu za sprawą najnowszych danych o amerykańskiej inflacji, która w marcu wyhamowała do 5 proc., co pozytywnie zaskoczyło dla rynki.

Dewaluacyjny wyścig przyspiesza

Kolejne państwa z rynków granicznych i wschodzących mogą dewaluować waluty, by w ten sposób próbować poradzić sobie z kryzysem. Dla niektórych może to być warunkiem pomocy finansowej.

Norweska korona ma szanse zyskiwać

Nadzieje na pokaźne zyski z eksportu ropy i gazu przemawiają za kupowaniem waluty Norwegii.

Złotego czeka lepszy rok

Dość korzystne prognozy makroekonomiczne dla Polski i przejście dolara do osłabienia dają nadzieje na falę umocnienia złotego.

Marek Rogalski, DM BOŚ: Dolar nie powiedział ostatniego słowa

Tematem przewodnim na rynku walutowym w 2023 r. będzie stagflacja. Otwartym pytaniem jest też to, kiedy na świecie zaczną się obniżki stóp procentowych. Moim zdaniem nie nastąpi to jednak w tym roku – mówi Marek Rogalski, analityk DM BOŚ.

Jen gwiazdą ostatnich tygodni i 2023 roku?

Po wielu trudnych miesiącach słońce na rynku walutowym zaświeciło w końcu nad japońskim jenem. Pomocną rękę wyciągnął do krajowej waluty Bank Japonii, którego działania jeszcze w grudniu pozwoliły jenowi nieco poprawić fatalny obraz całego 2022 r.

Szansa na mocniejszego złotego. Ale problemy też się pojawią

Eksperci spodziewają się, że w tym roku nasza waluta może dalej zyskiwać, o ile nie wydarzy się nic nieoczekiwanego. Wycena będzie w dużej mierze uzależniona od wydarzeń zewnętrznych.

Siła dolara już raczej nie wróci. A co ze złotym i innymi walutami?

Po tym, jak w kończącym się roku amerykański dolar był najsilniejszy od ponad 20 lat, w kolejnym roku finansiści radzą postawić na te waluty, które były ostatnio najbardziej przeceniane.

„To dopiero będzie zwrot”. Zarządzający funduszami radzi kupować jena

Kurs jena, który w listopadzie zanotował spektakularne odbicie, od tamtego czasu zaczął się stabilizować. Mimo odrobienia części strat japońska waluta wciąż należy do trzech najsłabszych w tym roku ważniejszych środków płatniczych, tracąc do dolara około 16 proc.

Tąpnięcie dolara dobrze rokuje

Spekulacje, że Fed będzie zmuszony zejść ze skrajnie jastrzębiego kursu, osłabiły dolara, a wsparły zwłaszcza waluty europejskie. Na odtrąbienie końca niekorzystnej dla większości gospodarek siły dolara wciąż jest jednak za wcześnie.

Jen może znów znaleźć się na ustach całego rynku

W ubiegłym tygodniu zwracaliśmy uwagę na zachowanie japońskiego jena. Ten bowiem skorzystał ze sprzyjających warunków rynkowych i oddalił się nieco od szczytów. Przypomnijmy, że te w przypadku USD/JPY wypadły blisko poziomu 152. Pogorszenie nastrojów rynkowych, a także polityka pieniężna prowadzona przez Rezerwę Federalną oraz Bank Japonii nie wykluczają, że wrócimy znów w okolice tych rejonów, a może nawet zostaną one pobite. Para USD/JPY powróciła bowiem do wzrostu.

Jen w końcu z odbiciem, ale czynniki ryzyka wciąż aktualne

Poprawa nastrojów rynkowych oraz cofnięcie dolara pozwoliły w końcu złapać oddech japońskiemu jenowi. W ostatnich tygodniach waluta była poddawana mocnej presji, co było pokłosiem luźnej polityki pieniężnej Banku Japonii. Notowania USD/JPY kreśliły szczyty, zbliżając się w pewnym momencie do poziomu 152,00. Dopiero ostatnio pojawiły się trochę lepsze nastroje dla jena.

Przemysław Kwiecień, XTB: Korzystne otoczenie dla złotego przeminie

Umocnienie polskiej waluty w ostatnich tygodniach było głównie wynikiem tendencji na globalnych rynkach finansowych, których trwałość jest wątpliwa – ocenia Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

Wybory i co dalej?

Ostatnie dwa tygodnie handlu przyniosły zauważalne odbicie wycen bardziej ryzykownych aktywów.