Interwencje walutowe na niewiele się już zdają. Jen nie przestaje razić słabością

Kiedyś był uważany za jedną z bezpiecznych przystani. Od dłuższego czasu znajduje się regularnie pod presją sprzedających, niezależnie od otoczenia. Mowa oczywiście o jenie, który traci na wartości w zasadzie niezależnie od warunków zewnętrznych. W poniedziałek para USD/JPY zbliżyła się do poziomu 154.

Polski złoty rośnie w siłę, ale ma coraz mniej miejsca na dalsze zwyżki

Złoty nie przestaje zadziwiać w tym roku, umacniając się względem niektórych kluczowych walut do poziomów nienotowanych od kilku lat. Czy jest przestrzeń do kontynuacji trwającego trendu w drugim kwartale?

Polski złoty pozostanie mocny w drugim kwartale

W perspektywie kolejnych miesięcy tego roku jest przestrzeń do umocnienia złotego względem najważniejszych walut. Poziom 4,20 zł za euro staje się coraz bardziej realny.

Marek Rogalski, DM BOŚ: Na jakie waluty warto teraz stawiać?

Aktualny układ sił na rynku wskazuje na to, że dolar nadal może zyskiwać. Dobre perspektywy rysują się także przed naszą walutą – przekonuje Marek Rogalski, analityk walutowy Domu Maklerskiego BOŚ.

Tydzień pod znakiem banków centralnych

Główna para walutowa EUR/USD wciąż porusza się w wąskim przedziale 1,08–1,09. To odbija się też na zachowaniu złotego. Ten próbował w ostatnim czasie po raz kolejny się umacniać. Para EUR/PLN na chwilę zjechała poniżej poziomu 4,30. Szybko jednak też wróciła powyżej tego wsparcia. Para USD/PLN cały czas jest blisko okrągłej wartości 4,00.

Dolar jeszcze może pokazać światu swoją potęgę

Polityka Fedu oraz wiele innych czynników przemawiają za dalszym umocnieniem dolara wobec głównych światowych walut w nadchodzących miesiącach. Obecnie jednak polski złoty odczuwa te trendy dużo słabiej niż inne waluty naszego regionu i Europy.

Dolar jest wyjątkowo mocny, ale to nie koniec zwyżek

Wzrost gospodarczy w USA pozytywnie zaskakuje, oczekiwania dotyczące obniżek stóp procentowych się przesuwają, a hossa przyciąga kapitał na rynek amerykański. Te czynniki sprawiły, że znaczna większość walut świata osłabła od początku roku wobec dolara. Czy amerykańska waluta w tym roku umocni się jeszcze bardziej?

Jakie perspektywy ma polski złoty?

Po zeszłotygodniowych doniesieniach o odblokowaniu unijnych funduszy inwestorzy znów łaskawiej spojrzeli na złotego. To wyraźnie go umocniło względem najważniejszych walut. Kurs euro w środę, schodząc poniżej poziomu 4,30 zł, był o krok od ustanowienia blisko czteroletniego minimum. Mniej płacono także za dolara, który jest aktualnie wyceniany nieco poniżej 4 zł.

Kurs złotego nieco słabszy w piątkowy poranek

Złoty traci nieznacznie na wartości. W jaki stylu zakończy tydzień?

Korekta notowań złotego może powoli dobiegać już końca

W piątek nasza waluta znów złapała wiatr w żagle. Co prawda początek nowego tygodnia za sprawą m.in. słabszych odczytów z gospodarki zatrzymał umocnienie złotego, ale analitycy pozostają dobrej myśli.

Inwestycje walutowe. Kiedy się zabezpieczać?

Gdy krajowym rynkiem wstrząsały pandemia i wojna, inwestycje w walutach obcych dawały dodatkowe zabezpieczenie. W zeszłym roku mocny złoty skurczył zyski z zagranicy.

Marek Rogalski, DM BOŚ: Na jakie waluty stawiać w 2024 r.?

Jen, dolar australijski czy też frank szwajcarski mają szanse na umocnienie w 2024 r. Przemawiać za tym może polityka banków centralnych – uważa Marek Rogalski, analityk walutowy w DM BOŚ.

Fala umocnienia złotego cieszy, ale na horyzoncie widać naturalne bariery

Naruszając wieloletnią linię trendu, kurs EUR/PLN otworzył sobie drogę do dalszego spadku. Pierwszą barierą dla tej tendencji będzie średni kurs opłacalności eksportu, wynoszący w III kwartale 4,24 zł (i mogący przesuwać się stopniowo w dół). Druga bariera, 3,93–4,09 zł, wynika z historycznych dołków tzw. realnego kursu walutowego.

Analitycy podzieleni co do potencjału złotego

Według wielu analityków złotemu należy się odpoczynek, jednak technika sugeruje zwyżki.

Raport walutowy. To nie ostatnie słowo złotego

Krajowa waluta znalazła się na podium najsilniejszych walut i ma szanse kontynuować dobrą passę, jednak mniej pewne są perspektywy kursu euro do dolara. Oto nasz comiesięczny przegląd wydarzeń i analiz z rynków walutowych.

Złoty wśród gwiazd. Waluty młodych rynków w ofensywie

Ten burzliwy rok na rynkach walutowych może zakończyć się spektakularnie.

WIG na szczycie, a dolar poniżej 4 zł. Popyt na polskie aktywa

Trudno o lepszy początek tygodnia dla krajowych inwestorów. W końcu doczekaliśmy się nowego historycznego maksimum na wykresie indeksu szerokiego rynku. Zyskuje też złoty, który w zestawieniu z dolarem jest najsilniejszy od kilku miesięcy.

Kurs dolara topnieje w oczach. Spadł już poniżej 4 zł

Coraz silniejsze przekonanie uczestników rynku finansowego, że w USA rozpocznie się wkrótce łagodzenie polityki pieniężnej, powoduje ich odwrót od dolara. W poniedziałek kurs tej waluty spadł poniżej 4 zł z ponad 4,40 zł półtora miesiąca temu.