Czeka nas droższy frank?

Spore zatrzęsienie miało miejsce podczas wczorajszej sesji na rynkach finansowych.

Sytuacja na rynkach - giełdy podyktują kierunek dolarowi?

Wczoraj indeksy na Wall Street zaliczyły spory spadek, co każe ponownie postawić pytanie o moment na rynkach w którym obecnie się znajdujemy?

Trudne chwile przed złotym?

We wczorajszym komentarzu pisałem o tym, że dość dynamiczna poprawa sentymentu na rynkach była głównie ulgą po tym, jak rynek przetrwał turbulencje na kryptowalutach. Nic nie zmieniło się natomiast w fundamentach szerokiego rynku, o czym inwestorzy przekonali się podczas wczorajszej sesji na Wall Street.

Odwilż czy zmiana trendu?

Od ubiegłego czwartku na rynkach obserwujemy poprawę nastrojów. Zawitała ona także na rynek walut, gdzie dolar osłabił się pomimo dobrych danych z USA. W Polsce GUS podał bardzo dobre dane za pierwszy kwartał.

Sytuacja na rynkach 17 maja - cofnięcie dolara

Obawy dotyczące spowolnienia w Chinach szybko minęły i na rynki powrócił apetyt na ryzyko, co przekłada się we wtorek rano na lekkie osłabienie dolara na szerokim rynku.

Jak długo Fed będzie mówił o nadmiernej inflacji?

Nie da się ukryć, że Rezerwa Federalna od dłuższego czasu prowadzi retorykę chęci totalnej walki z inflacją.

Sytuacja na rynkach 16 maja - Chiny rozczarowują

Fatalne dane z Chin za kwiecień, jakie napłynęły dzisiaj w nocy, rozbudziły obawy co do kondycji tamtejszej gospodarki i popsuły nastroje, które uległy poprawie po piątkowym odbiciu na Wall Street.

W Chinach dzieje się naprawdę źle

Dawno nie mieliśmy takiej sytuacji w której zarówno sprzedaż detaliczna, jak i produkcja przemysłowa zaliczą spadek w ujęciu rocznym w Chinach. Taki obraz rzeczy wydaje się być naprawdę abstrakcyjny, ale faktycznie obserwujemy potężne spowolnienie w tym kraju.

Dolar powinien pozostać mocny, chociaż korekta jest możliwa

Para EUR/USD może zejść w okolice 1,03. Tutaj powinny się rozstrzygnąć dalsze jej losy. Otoczenie na razie sprzyja „zielonemu", który postrzegany jest jako bezpieczna przystań. Dodatkowo wsparciem dla niego jest Rezerwa Federalna.

Sytuacja na rynkach 6 maja - dolar skorzysta na NFP?

Amerykańska waluta zyskuje w piątek na szerokim rynku kontynuując zwyżki obserwowane wczoraj po południu. Cofnięcie dolara po komunikacie FED w środę wieczorem było krótkotrwałe.

Uciekający punkt

Czwartek był dniem banków centralnych i dniem zaskoczeń. Rada zaskoczyła mniejszą podwyżką, choć generalnie tendencje są przeciwne. Złoty znalazł się także pod presją powracającej na Wall Street przeceny.

Sytuacja na rynkach 5 maja - jakie cofnięcie dolara po FED?

Patrząc na dzisiejsze stopy zwrotu widać, że dolar jest silniejszy na szerokim rynku. Całe jego osłabienie dokonało się wczoraj. FED zgodnie z oczekiwaniami podniósł stopy o 50 p.b. i zapowiedział rozpoczęcie redukcji gigantycznego bilansu banku centralnego. Padło przy tym kilka "gołębich", ale i też "jastrzębich" deklaracji.

Kolej na RPP

Wczorajsze posiedzenie FOMC było do bólu przewidywalne. Rynki były chyba nawet zdumione… brakiem zaskoczeń i ostatecznie bardzo dobrze przyjęły pierwszą od dokładnie 22 lat podwyżkę stóp o 50 punktów bazowych. Dzisiejsza decyzja RPP jest znacznie mniej przewidywalna.

Sytuacja na rynkach 4 maja - dolar nieco mocniejszy przed FED

Amerykańska waluta nieznacznie zyskuje dzisiaj na szerokim rynku, a podobny układ widoczny jest od początku tygodnia. W przestrzeni G-10 wyłamał się z tego tylko dolar australijski, który został wsparty wtorkową decyzją RBA o podwyżce stóp procentowych o 25 p.b. do 0,35 proc.

Fed dokręci rynkom śrubę

Inwestorzy na polskim rynku po długim weekendzie majowym od razu wpadają na głęboką wodę. Dziś najbardziej wyczekiwany dzień od tygodni. Amerykański bank centralny na poważnie ma zabrać się za walkę z inflacją, a to oznacza definitywny koniec ery taniego pieniądza.

Co zrobi RPP?

W kolejnym tygodniu w centrum uwagi znajdzie się posiedzenie RPP planowane na czwartek. Spodziewamy się podwyżki o 100 pkt baz.

Szok gazowy

Decyzja Rosji o wstrzymaniu dostaw gazu do Polski i Bułgarii postawiła pytania o przyszłe scenariusze w zakresie dostępności i ceny tego paliwa.