W środę senatorowie będą obradować nad projektem ustawy o refundacji leków. Część jej zapisów ma niekorzystny wpływ na działalność producentów. Z szacunków Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową wynika, że w najgorszym razie przychody krajowych wytwórców leków mogą spaść nawet o 3,5 mld złotych, czyli o ponad 20 proc.
Jakie przepisy mogą zaszkodzić branży farmaceutycznej? Ustawa zakłada wprowadzenie 3-proc. podatku od przychodów ze sprzedaży leków refundowanych. Pieniądze mają trafić do państwowej Agencji Oceny Technologii Medycznych. Kolejną niekorzystną zmianą, jaką wprowadza ustawa, jest tzw. system payback. Polega na zwrocie pieniędzy do budżetu z tytułu przekroczenia limitu na sprzedaż leków refundowanych.
[srodtytul]Nadzieje branży[/srodtytul]
Rząd, mimo protestów przedstawicieli branży, jest bardzo zdeterminowany do wprowadzenia zmian. Nowe zasady mają wejść w życie w przyszłym roku. Niektórzy eksperci mają jeszcze nadzieję, że uda się zapobiec wprowadzeniu 3-proc. podatku od przychodów. W ubiegłym tygodniu Marek Chmaj, ekspert Senackiej Komisji Ustawodawczej, stwierdził, że nowa opłata jest niezgodna z konstytucją. Wprowadzenie podatku zaszkodzi wszystkim spółkom zajmującym się produkcją leków refundowanych.
[srodtytul]Bioton wśród poszkodowanych[/srodtytul]