W tym roku akcje Graala radzą sobie nieco gorzej niż rynek. Od początku stycznia zyskały 9 proc., podczas gdy WIG wzrósł o 13,4 proc. Inwestorzy zastanawiają się, jakie wyniki za III kwartał pokaże rybna grupa.
Wysoka, ubiegłoroczna baza może sprawić, że zyski (bez uwzględniania zdarzeń jednorazowych) okażą się niższe. – Natomiast jeśli chodzi o przychody, notujemy systematyczną zwyżkę – podkreśla Robert Wijata z zarządu Graala. W I półroczu grupa miała ponad 319 mln zł przychodów i 7,9 mln zł zysku netto, przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej.
Superfish nie trafi na GPW
Jeszcze kilka miesięcy temu Graal zamierzał sprzedać swoją spółkę zależną Superfish. Podpisana już była nawet umowa inwestycyjna z Ameriprise Holdings. Została jednak rozwiązana. – Nie wracamy już do tego tematu. Plan sprzedaży Superfisha jest nieaktualny. Ta firma zostanie w naszej grupie – mówi Wijata. Podkreśla, że kondycja finansowa i wyniki Superfisha są bardzo dobre.
Wcześniej Graal sygnalizował też, że jego spółki zależne na potrzeby sfinansowania potencjalnych zakupów mogą emitować akcje i wchodzić na warszawski parkiet. Na razie jednak nie należy się tego spodziewać. – Nie chcemy teraz emitować akcji. Wręcz przeciwnie. Trwa skup, ponieważ uważamy, że nasza wycena na GPW jest zdecydowanie zbyt niska – mówi Wijata. Dodaje, że obecnie istnieje możliwość pozyskania taniego kapitału dłużnego. – Jeśli będzie taka potrzeba, to właśnie z tej formy finansowania będziemy korzystać. Jesteśmy lepiej postrzegani w bankach niż na giełdzie – twierdzi Wijata. Na razie nie zanosi się, by w najbliższych tygodniach na rynek trafiły wieści w sprawie przejęć. – Wprawdzie prowadzimy rozmowy, ale na razie nie są one na zaawansowanym etapie – potwierdza członek zarządu Graala.
Uwaga na surowce
WIG-Spożywczy w tym roku wzrósł tylko 2,3 proc., ale niektóre spółki z branży zyskały dużo więcej, np. Makarony Polskie (87 proc.) czy Kruszwica (118 proc.). Na wyniki producentów żywności duży wpływ mają ceny surowców. Branża rybna z niepokojem śledzi wzrost cen łososia. W innych segmentach uwaga firm koncentruje się m.in. na zbożach, ziarnach kakaowca i cukrze. Te dwa ostatnie drożeją, co martwi producentów słodyczy. Choć warto też zauważyć, że cukier wciąż jest znacząco tańszy niż przed rokiem.