Rozpatrzenie wniosku o otwarcie postępowania układowego zajęło katowickiemu sądowi zaledwie 3 dni, spółka wniosek złożyła we wtorek, w piątek sąd wydał już decyzję, o której ZM Kania poinformowała w raporcie bieżącym. Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach X Wydział Gospodarczy otworzył przyspieszone postępowanie układowe w celu zawarcia układu dłużnika Zakłady Mięsne Henryk Kania S.A. i wyznaczył sędziego komisarza – Marzenę Praską. Mirosław Możdżeń z licencją doradcy restrukturyzacyjnego został wyznaczony na nadzorcę sądowego.
W raporcie opublikowanym w sobotę ZM Kania ujawnił zapisy wstępnego planu restrukturyzacyjnego. Plan ma trzy rozdziały – analizę przyczyn trudnej sytuacji ekonomicznej, opis planowanych środków restrukturyzacyjnych i związanych z nimi kosztów oraz wreszcie - harmonogram wdrożenia środków restrukturyzacyjnych wraz z kosztami.
- W chwili obecnej istnieje zagrożenie trwałej utraty płynności z powodu znaczącego obniżenia i braku dostępu do środków obrotowych – informuje spółka w sobotnim raporcie. Warto przy tym zauważyć, że zapis wstępnego planu restrukturyzacyjnego został złożony we wtorek, jeszcze zanim Alior i Bank Handlowy wymówiły umowy kredytowe w środę i czwartek (5 i 6 czerwca). - Jednocześnie podkreślenia wymaga fakt, że produkcja wyrobów Spółki pozostaje rentowna i może być kontynuowana przy udostępnieniu spółce kapitału obrotowego na oczekiwanym poziomie. Trudna sytuacja ekonomiczna Spółki związana jest z ograniczonym dostępem do kapitału obrotowego, co wywołane zostało w szczególności znaczącymi wzrostami cen surowca w I kw. 2019 r. (do 30 proc.). Wskutek ograniczenia możliwości zakupu surowca, zmniejszeniu uległa produkcja, a wskutek tego spowolniony został obrót należności i obniżone zapasy gotówki oraz dostęp do finansowania potrzeb zakupowych Spółki – pisze spółka w raporcie bieżącym nr 19.
Wśród planowanych środków restrukturyzacyjnych Kania planuje wzmocnienie kontroli kosztów surowca i zaostrzenie polityki reagowania na niekorzystne zmiany , wzmocnienie kontroli cen i marżowości produktów, restrukturyzację finansową – pozyskanie kapitału obrotowego celem zapewnienia finansowania dostaw surowca, przerobu i finansowania należności. Kania chce zbudować nowy modelu finansowego, i zatrudni do tego ekspertów, co miało już zostać uzgodnione z głównymi wierzycielami finansowymi. Planowana jest też optymalizacja zatrudnienia. Plan zakłada też analiza majątku trwałego pod kątem wykorzystania do produkcji zmodyfikowanego portfolio.
Spółka zmieni ceny produktów i chce poprawić marżowość swoich marek. Zakłada renegocjację kontraktów z wszystkimi dostawcami, od surowców po opakowania, jednocześnie chce aktualizować cenniki u klientów.