Postźpowanie UOKiK może w pewnych przypadkach wydłużyć proces przejmowania spółki publicznej. Aktualnie obowiązująca ustawa z 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów nie przewiduje szybkiej ścieżki rozpatrywania zgłoszeń dotyczących przejęć spółek publicznych, jakie istniały w pewnym okresie na gruncie poprzednio obowiązującej ustawy. UOKiK był wówczas zobowiązany do wydania decyzji w sprawie przejęcia spółki publicznej w ciągu dwóch tygodni.
W świetle aktualnych przepisów urząd jest zobowiązany do wydania decyzji w sprawie przejęcia zarówno spółki prywatnej, jak i spółki publicznej, w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania, przy czym w przypadku konieczności usunięcia braków lub uzupełnienia informacji wskazanych przez UOKiK do tego okresu nie wlicza się czasu potrzebnego do usunięcia braków lub uzupełnienia informacji. W praktyce w trudniejszych sprawach urząd często wydaje zgodę po upływie co najmniej trzech, a czasami nawet sześciu, miesięcy.
Jednocześnie praktyka urzędu nie gwarantuje możliwości wstępnych, nieformalnych konsultacji przed formalnym dokonaniem zgłoszenia, które jest ujawniane w Biuletynie Informacji Publicznej (takie nieformalne konsultacje mają przykładowo miejsce w podobnych postępowaniach przed Komisją Europejską). Konsultacje takie znacząco skróciłyby czas postępowania, szczególne w przypadku rozbieżności między UOKiK a zgłaszającym co do definicji rynków właściwych i czasochłonnego procesu zbierania danych rynkowych, które muszą być przedstawione w zgłoszeniu.
Powyższe kwestie są bardzo istotne, ponieważ przepisy dotyczące wezwań na akcje spółki publicznej wprowadzają czasowe ograniczenia trwania takiego wezwania. Przykładowo, po ogłoszeniu wezwania przyjmowanie zapisów może maksymalnie rozpocząć się po upływie 30 dni roboczych po dniu zawiadomienia KNF i GPW o zamiarze ogłoszenia wezwania, zaś sam termin przyjmowania zapisów może maksymalnie trwać do 70 dni kalendarzowych w przypadku wezwania na wszystkie akcje spółki i może być maksymalnie wydłużony do 120 dni kalendarzowych. Tym samym przepisy przewidują, że wezwanie nie może trwać dłużej niż około czterech i pół miesiąca. Powstaje więc pytanie, co zrobić, jeśli w czasie trwania wezwania na akcje spółki publicznej wzywający nie uzyska zgody UOKiK.
Wtedy możliwe są następujące rozwiązania. Po pierwsze, wzywający może zdecydować się nabyć akcje spółki publicznej bez wcześniejszego uzyskania wymaganej zgody UOKiK na podstawie art. 98 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. W tym jednak przypadku do czasu uzyskania zgody UOKiK nie będzie mógł korzystać z prawa głosu wynikającego z nabytych akcji, chyba że wyłącznie w celu utrzymania pełnej wartości swojej inwestycji kapitałowej lub dla zapobieżenia poważnej szkodzie.
Będzie też musiał liczyć się z obowiązkiem odsprzedania nabytych akcji, jeśli UOKiK ostatecznie nie wyrazi zgody na zgłoszoną koncentrację. W drugim scenariuszu wzywający ogłosi nowe wezwanie na akcje spółki publicznej, licząc, że w trakcie tego kolejnego wezwania UOKiK wyda zgodę pozwalającą na przejęcie spółki publicznej. Scenariusz ten obarczony jest jednak ryzykiem, że minimalna cena akcji wyliczona na potrzeby nowego wezwania wzrośnie do poziomu nieakceptowalnego dla wzywającego.