Rynek obligacji wątpi w odbicie chińskiego wzrostu

Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych Chin spadła poniżej 2 proc. co oznacza, że inwestorzy nie widzą dowodów na odwrócenie kryzysu gospodarczego trwającego prawie pół dekady.

Publikacja: 10.12.2024 07:44

Rynek obligacji wątpi w odbicie chińskiego wzrostu

Foto: Bloomberg

https://pbs.twimg.com/media/GeV7hu7WwAAGvQ0?format=png&name=900x900

Chiny chcą zwiększać swój PKB o 5 proc. rocznie. - Jednak szybko starzejące się społeczeństwo i szalejąca recesja na rynku nieruchomości, która pozbawia samorządy lokalne głównego źródła dochodu, oznaczają, że Chiny nie mogą rosnąć w takim tempie. Dlatego Chiny potrzebują magicznego eliksiru wzrostu, z którego korzysta prawie każda większa gospodarka na świecie. Ten eliksir nazywa się dług - stwierdza Jeroen Blokland, założyciel funduszu Blokland Smart Multi-Asset Fund, portfela inwestującego w kombinację rzadkich aktywów, akcji wysokiej jakości, złota i bitcoinów.

Jak podkreśla, dług kosztuje i aby zapobiec nadmiernemu zwiększeniu rachunku odsetkowego, ograniczając w ten sposób wydatki rządowe i wzrost PKB, Chiny, podobnie jak prawie każda większa gospodarka, muszą sztucznie obniżać stopy procentowe. Rentowność 10-letnich obligacji Chin jest znacznie poniżej 2 proc., czyli o połowę mniej niż w USA.

Czytaj więcej

Pekin znów stawia na większą monetarną stymulację gospodarki

Chińskie programy stymulacyjne: za mało i za późno

Przez większą część ostatnich pięciu lat chińska gospodarka pogrążona była w chaosie. Powody? Covid, po którym następują surowe blokady. Źle przemyślane rozprawienie się z chińskimi firmami technologicznymi. Jeden z najgorszych kryzysów mieszkaniowych w historii. Rynki kredytowe w kryzysie. Obawy dotyczące stabilności finansowej. Nieszczęścia konsumentów. Kiepskie stosunki handlowe.

Jednak ostatnio Komunistyczna Partia Chin odpowiedzialna za drugą co do wielkości gospodarkę świata dała sygnały, że z opóźnieniem poważnie podchodzi do sytuacji. Tylko w ciągu ostatnich kilku miesięcy urzędnicy rządowi ogłosili plany zwiększenia zadłużenia rządu centralnego, pomocy władzom lokalnym w radzeniu sobie z problemami z zadłużeniem, ułatwienia zakupu domów i zwiększenia zakupu samochodów w ramach programu typu „gotówka za głupotę”. Jego bank centralny również obniżył stopy procentowe i wsparł giełdę, co na krótko wygenerowało ogromne zyski dla chińskich akcji.

Ale te wzrosty akcji zostały wyhamowane. I, co być może, co ważniejsze, na rynku obligacji rentowność 10-letnich obligacji skarbowych Chin spadła poniżej 2 proc. w obliczu ciągłego napływu gotówki na rzecz zabezpieczenia długu publicznego. Sugeruje to werdykt rynków że niedawna seria programów stymulacyjnych jest za mała i za późno.

Oczywiście teraz Chiny staną przed dodatkowym wyzwaniem w postaci Donalda Trumpa, gdy w styczniu powróci do Białego Domu. Już grozi nowymi cłami na chińskie towary co sprawi, że tradycyjna siła Chin w eksporcie będzie jeszcze mniej pomocna w próbach odbicia się.

Jest jednak rzeczą oczywistą, że to, co dzieje się w Chinach, nie zostaje w Chinach. Ogromne amerykańskie firmy, takie jak Apple i Tesla, których gigantyczna kapitalizacja rynkowa zapewnia przewagę w indeksach giełdowych, takich jak S&P 500 – często zajmują czołowe miejsca na listach firm mających ekspozycję na wschodnioazjatyckiego giganta.

Chiński bank centralny może wspomóc rynek obligacji

Tymczasem bank centralny Chin zaproponował w swoim raporcie z realizacji polityki pieniężnej za trzeci kwartał, że rozsądny wzrost cen powinien być traktowany jako kluczowy czynnik w procesie kształtowania polityki pieniężnej, aby utrzymać ceny na rozsądnym poziomie. A biorąc pod uwagę, że bank centralny utrzymuje swoje stanowisko w sprawie wspierającej polityki pieniężnej, nadal jest miejsce na dalsze obniżki stopy rezerw obowiązkowych (RRR) i stóp procentowych.

Większość obligacji krajowych i lokalnych nabywają banki komercyjne. Obecnie około 70 proc. chińskich obligacji skarbowych znajduje się w posiadaniu banków komercyjnych, w ich portfelach jest także około 82 proc. obligacji lokalnych.

Zgodnie z ogłoszoną w listopadzie polityką fiskalną oczekuje się, że w ciągu najbliższych kilku lat kraj bezpośrednio zwiększy lokalne zasoby zadłużenia o 10 bilionów juanów. Przy sygnałach wyraźnie wskazujących, że skala emisji obligacji skarbowych będzie się zwiększać, obniżka RRR zwiększy środki, którymi banki komercyjne będą mogły swobodnie dysponować, aby lepiej wspierać emisję obligacji krajowych i lokalnych.

W tym celu obniżka RRR pomoże utrzymać rozsądną i wystarczającą płynność rynku podczas emisji obligacji, natomiast obniżki stóp procentowych ułatwią zamianę długu centralnego i lokalnego pod względem efektywności polityki.

Wykres Dnia
Nic nie usprawiedliwia reala o 30 proc. słabszego niż przed Covid-19
Wykres Dnia
Czy indeks S&P 500 przebije w tym roku 7 tys. punktów?
Wykres Dnia
Złoto i bitcoin dają większą równowagę portfela inwestycyjnego
Wykres Dnia
Pesymizm niemieckich prezesów zapowiada trzeci rok recesji
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Wykres Dnia
Mocne spadki cen nieruchomości w dużych miastach USA
Wykres Dnia
Wskaźnik produkcji dla stanu Filadelfia najwyższy od kwietnia 2021 r.