Zanim to się stanie będzie musiała uzyskać zgodę Komisji Nadzoru Finansowego. Do 14 lutego p.o. prezesa będzie Luigi Lovaglio, pierwszy wiceprezs spółki. 15 lutego zastąpi go Alicja Kornasiewicz, która do czasu uzyskania zgody nadzoru będzie p.o. prezesa.
- Ma wybitną pozycję wśród europejskich bankowców - tak tłumaczył decyzję rady nadzorczej Pekao SA w TVN CNBC jej przewodniczący prof. Jerzy Woźnicki. - Została zaproponowana przez strategicznego inwestora, czyli UniCredit.
Alicja Kornasiewicz jest szefem banku inwestycyjnego UniCredit CAIB w Polsce i Austrii. W latach 1997-2000 zajmowała stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. W latach 1989-1991 była posłem w Sejmie kontraktowym, wybranym z listy Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego.
Alicja Kornasiewicz nigdy nie zarządzała bankiem uniwersalnym, ale od lat zasiada w radach nadzorczych największych z tych instytucji.Prawdopodobnie zarząd pod nowym kierownictwem będzie tworzył nową strategię. Zapowiedział to wczoraj prof. Jerzy Woźnicki. — Stworzona przed ponad rokiem — jak twierdzi sam bank — jest zawieszona ze względu na kryzys. Nie wiadomo czy bank będzie chciał wrócić do planów z 2008 r. — zastanawia się Andrzej Powierża, analityk Domu Maklerskiego Banku Handlowego. Jego zdaniem będzie to jedno z zadań Alicji Kornasiewicz.
- Rynek chciałby też, aby Pekao SA znalazł nowy punkt równowagi między wzrostem a dochodowością. Jeśli bank będzie bronił jedynie poziomu marż, to może zostać w tyle za innymi, którzy będą pozyskiwać aktywnie klientów — dodaje Andrzej Powierża. — Dotychczas Pekao był mistrzem jeśli chodzi o obronę zyskowności swojej bazy klientów. Ale PKO BP, ING Bank Śląski wykorzystały zeszły rok lepiej niż Pekao SA. Nie tylko zwiększyli marże kredytowe, ale także wolumeny.