Gospodarka powoli nabiera obrotów

Rządy największych krajów świata nie będą już wspomagały swoich gospodarek, to zaś wpłynie na osłabienie wzrostu PKB - prognozuje OECD

Publikacja: 07.04.2010 16:37

Pomimo obaw OECD jest przekonane, że sytuacja wolno będzie wracać do normy

Pomimo obaw OECD jest przekonane, że sytuacja wolno będzie wracać do normy

Foto: Flickr

W najnowszym raporcie eksperci organizacji przestrzegają, że tempo wzrostu Stanów Zjednoczonych w pierwszym i drugim kwartale tego roku zmniejszy się o połowę w porównaniu do ostatnich trzech miesięcy ubiegłego roku. Według najnowszych prognoz, PKB USA ma wzrosnąć o 2,4 proc. w pierwszym i 2,3 proc. w drugim kwartale. W ostatnim kwartale ubiegłego roku rósł o 5,6 proc. Podobna sytuacja - zdaniem OECD - będzie miała miejsce we wszystkich państwach wchodzących w skład G-7.

- PKB prawdopodobnie będzie rósł szybciej w Stanach Zjednoczonych niż w Japonii i trzech największych krajach wchodzących w skład strefy euro - Niemczech, Francji i Włoszech - czytamy w raporcie. - Jednak na ogół podstawy wzrostu pozostają kruche. Eksperci tłumaczą to kończeniem przez rządy programów stymulacyjnych oraz spadkiem zapasów firm. Konsumentom i przedsiębiorstwom nie pomaga też fakt, że ciągle wolno rośnie akcja kredytowa. Nie poprawiają się też ciągle warunki na rynku pracy.

Łączny wzrost PKB w trzech wymienionych krajach unii walutowej ma wynieść w pierwszym kwartale tego roku 0,9 proc., a w kolejnym wzrosnąć do 1,9 proc. Szacunki dla Japonii mówią o wzroście o 1,1 proc. w pierwszych trzech miesiącach 2010 roku i o 2,3 proc. w kolejnych trzech. Ostatni kwartał ubiegłego roku zakończył się wzrostem na poziomie 0,4 proc. w trzech europejskich gospodarkach i 3,8 proc. w Japonii.

Główny ekonomista OECD Pier Carlo Padoan powiedział podczas prezentacji raportu, że chociaż obserwujemy większą aktywność przedsiębiorstw, to sytuacja na rynku pracy i pewne zaniepokojenie, jakie zdradzają czasem rynki finansowe skłaniają raczej do ostrożności w usuwaniu wsparcia gospodarki.

- Pomimo poprawy pozycji kapitałowej banków, nadal narażone one są na straty kredytowe - stwierdził Padoan.

Ekonomista dodał, że pomimo obaw OECD jest przekonane, że sytuacja wolno będzie wracać do normy. W jego opinii np. stopa bezrobocia tak w Stanach Zjednoczonych jak i Japonii oraz strefie euro osiągnęła już najwyższy poziom i teraz będzie spadać. - Choć największy wzrost gospodarczy będzie widoczny w tym roku głównie w państwach nie należących do OECD, np. Brazylii i Chinach, to ogólnie obraz jest budujący - powiedział Pier Carlo Padoan.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego