[ramka]
[b]Terminy Kiedy zapisy i przydział[/b]
[b]19 kwietnia[/b] Minister skarbu Aleksander Grad poda cenę maksymalną akcji PZU dla inwestorów indywidualnych. W piątek przygotowano w tej sprawie aneks do prospektu.
[b]20 kwietnia[/b]Początek zapisów na akcje dla inwestorów indywidualnych oraz osób uprawnionych (głównie pracowników i agentów PZU). Rozpoczęcie budowy księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych.
[b]26 kwietnia[/b] Koniec zapisów dla osób uprawnionych. Najpóźniej tego dnia rząd musi też podjąć decyzję, czy sprzeda dodatkowo do 5 proc. wszystkich walorów spółki.
[b]28 kwietnia, godz. 16[/b] Koniec przyjmowania zapisów od inwestorów indywidualnych.
[b]29 kwietnia[/b] Planowane zakończenie budowania księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych. Ustalenie ceny akcji oraz wielkości transz dla poszczególnych grup inwestorów.
[b]od 30 kwietnia do 5 maja[/b] Przyjmowanie zapisów od inwestorów instytucjonalnych.
[b]do 6 maja[/b]Ewentualne zapisy składane w ramach wykonania umowy o gwarantowanie oferty.
[b]6 maja[/b]Planowany termin złożenia zlecenia sprzedaży akcji na rzecz inwestorów indywidualnych.
[b]do 13 maja[/b]Zapisanie akcji na rachunkach inwestorów indywidualnych oraz osób uprawnionych.
[b]14 maja[/b]Pierwszy dzień notowań akcji PZU na warszawskiej giełdzie (lub termin zbliżony). [/ramka]
[ramka]
[b]Czynniki ryzyka[/b]
[b]Rosnąca konkurencja[/b] - Ze względu na rosnącą konkurencję i wcześniejszą pozycję monopolisty udział Grupy PZU w rynku, jeśli chodzi o główne produkty, malał i może wciąż maleć. Wiele firm oferuje takie same lub podobne produkty i usługi.
[b]Więcej odszkodowań[/b] - W prospekcie znalazło się wiele zagrożeń charakterystycznych dla branży ubezpieczeniowej, w jakiej działa PZU. Są to m.in. rosnące koszty odszkodowań, katastrofy, zmiany w zachorowalności.
[b]Spory pracownicze[/b] - Przeprowadzany już program restrukturyzacji w PZU wiąże się m.in. ze zwolnieniami grupowymi obejmującymi do 4 tys. osób. Spory pracownicze mogą przejściowo pogorszyć jakość usług.
[b]Rola Skarbu Państwa[/b] - Transakcje ze Skarbem Państwa i należącymi do niego spółkami mogą być dla PZU mniej korzystne. Ponadto, nawet jeśli MSP zejdzie poniżej 50 proc. w akcjonariacie PZU, nadal będzie największym akcjonariuszem z wpływem na wypłatę dywidendy.
[b]Wrażliwe obligacje[/b] - PZU lokuje blisko 80 proc. aktywów w papierach skarbowych, których wycena jest wrażliwa m.in. na stan polskiej gospodarki i ratingi. Na koniec 2009 r. posiadał obligacje warte około 38 mld zł.
[b]Ustawa kominowa [/b] - Jednym z zagrożeń dla spółki jest rotacja osób na kluczowych stanowiskach, z jaką w przeszłości PZU miewał kłopoty. Powodem były m.in. zmiany rządów (a więc i ich reprezentantów w spółce) i niższe niż na rynku wynagrodzenia. [/ramka]
[ramka]
[srodtytul]Indywidualni Jak i gdzie kupić akcje [/srodtytul]
[b]Pracownicy i agenci PZU[/b]
Z puli 6 mln akcji przeznaczonej dla wszystkich inwestorów indywidualnych do osób związanych z firmą ma trafić ponad 1,4 mln walorów. Limit zakupu wyniesie dla nich 50 papierów, ale korzystając z niego, będą musieli się zobowiązać, że nie sprzedadzą ich przez trzy lata. Z oferty nie skorzystają osoby, które nabyły akcje w czasie komercjalizacji spółki. W sumie uprzywilejowanych może być ok. 28 tys. osób. Zapisów na akcje będą mogli dokonywać tylko u oferującego, czyli w DM PKO BP, który sprawdzi w spółce posiadane przez daną osobę uprawnienia. Osoby związane z firmą dodatkowo będą mogły zapisać się na 30 walorów PZU jako inwestorzy indywidualni (bez lock-upu).
[b]Zwykły Kowalski[/b]
Do zwykłych inwestorów indywidualnych, jeśli pracownicy PZU skorzystają ze swoich uprawnień, trafi mniej niż trzy czwarte akcji z tej puli (ok. 4,5 mln walorów). Zapisać mogą się na od 3 do 30 akcji, a weryfikacja prowadzona będzie na podstawie numeru PESEL. Zapisów będzie można dokonać w każdym z 24 domów i biur maklerskich obsługujących klientów indywidualnych (w sumie ponad 1280 placówek). Jest już niemal pewne, że dla wszystkich nie wystarczy akcji. W takiej sytuacji redukowane będą wyższe zapisy (np. z 30 do 20 akcji), a chronione te na kilka lub kilkanaście papierów. Jeśli to kryterium nie wystarczy, pomocniczy będzie termin rejestracji zlecenia.
[b]Nierezydenci podatkowi[/b]
Osoby, które nie rozliczają się z podatków w Polsce i nie mają numeru PESEL, będą mogły zapisać się na walory spółki tylko w DM PKO BP. Podstawą weryfikacji zlecenia będzie paszport. [/ramka]