W listopadzie 2011 r. Grupa G20 zdecydowała o rozpoczęciu prac nad wprowadzeniem LEI (Legal Entity Identifier), czyli globalnego systemu identyfikacji wszystkich podmiotów, które są stronami transakcji na rynkach finansowych. Wszystko jest następstwem ostatniego kryzysu finansowego. Do jego wybuchu w znacznym stopniu przyczyniła się mnogość instrumentów pochodnych i brak informacji o wielkości tego rynku. Zwiększenie nadzoru nad tym segmentem ma skutkować poprawą bezpieczeństwa – pozwoli to nadzorcom rynku na należyty monitoring i zapobieganie kolejnym kryzysom na rynkach finansowych.
Kogo to dotyczy?
Aktualne regulacje prawne mówią, że posiadanie kodu LEI jest niezbędne, by móc raportować do repozytoriów transakcji. Każdy podmiot zobowiązany do raportowania, niezależnie od tego, czy robi to samodzielnie, czy przez pośrednika, musi posiadać swój kod LEI, za pośrednictwem którego będzie identyfikowany jako kontrahent. KDPW zaznacza, że istnieje możliwość delegowania raportowania do innego podmiotu. Jednak pomimo takiej opcji odpowiedzialność za poprawne i terminowe raportowanie ciągle spoczywa na kontrahencie.
W praktyce prowadzi to do tego, że wszystkie osoby prawne, które są aktywne na rynku instrumentów pochodnych – bez względu na to, jaką zajmują pozycję w procesie zawierania i rozliczania transakcji – będą zobligowane do zdobycia własnego numeru LEI. Dotyczy to m.in.: towarzystw funduszy inwestycyjnych, banków, brokerów. Warto jednak zaznaczyć, że nowe regulacje obejmują także tysiące polskich firm spoza branży finansowej, które po prostu zawierają transakcje na rynku instrumentów pochodnych. Wśród nich są np. eksporterzy, którzy zabezpieczają ryzyko walutowe, czy firmy, które zabezpieczają się kontraktami na rynkach surowcowych.
19 sierpnia 2013 r. Krajowy Depozyt otrzymał prefix (2594) niezbędny do nadawania identyfikatorów LEI. Prefix został nadany przez ROC (Regulatory Oversight Committee), regulacyjne ciało nadzorcze powołane przez Financial Stability Board. O numer prefix dla KDPW wystąpił Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, który działa jako podmiot pośredniczący w procesie zatwierdzania przez ROC instytucji krajowej.
Początek działalności
29 listopada 2013 r. KDPW rozpoczął działalność operacyjną w zakresie nadawania numerów identyfikujących o statusie opartym na normie ISO17442, zgodnych ze standardem LEI, a 27 grudnia Regulatory Oversight Committee zatwierdził status jednostki pre-LOU dla KDPW. Oznacza to, że numery nadawane przez KDPW są tzw. kodami pre-LEI, które docelowo, po finalnym ukształtowaniu się globalnego systemu LEI, automatycznie staną się kodami LEI.