Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Minister Marzena Czarnecka liczy na kolejne polskie firmy przy atomie.
Wykonawcy projektu jądrowego w gminie Choczewo, a więc konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel we współpracy z inwestorem, czyli Polskimi Elektrowniami Jądrowymi, wybrali sześć polskich firm, które mają dostarczać komponenty do budowy elektrowni jądrowej. Informacje premiera Donalda Tuska z wtorku rozszerzyła minister przemysłu Marzena Czarnecka dzień później.
Jak przekazała, Westinghouse dokonał wyboru pierwszych sześciu dostawców i ma plany wobec nich nie tylko i wyłącznie w zakresie polskiego rynku, ale i rynków światowych, gdzie będzie budował elektrownie jądrowe.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Grenevia podpisała umowę na zakup licencji na produkcję kompletnej turbiny wiatrowej. Dzięki kontraktowi Famur Gearo – firma odpowiadająca w Grupie Grenevia za obszar energetyki wiatrowej – zyska dostęp do technologii, która pozwoli budować krajowe kompetencje produkcyjne i oferować nowoczesne rozwiązania dla zmieniającego się rynku energetycznego w Polsce.
Nawet kilkanaście tysięcy firm z sektora MŚP będzie musiało zwrócić pieniądze z pomocy publicznej w postaci mrożonych cen za prąd w drugiej połowie 2024 r. Obowiązek złożenia specjalnych oświadczeń minął pod koniec czerwca.
W tegorocznych aukcjach OZE do sprzedaży przeznaczono 75,9 TWh zielonej energii.
Polski Komitet Energii Elektrycznej skupiający największe spółki energetyczne w Polsce apeluje o pilną reformę systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2.
Wydzielenie elektrowni węglowych ze spółek energetycznych miało im pozwolić na szybszą transformację. Brak NABE zdaniem rządu ma jej nie utrudnić. Banki finansując inwestycje kierują się przede wszystkim stopą zwrotu.
Spółki dystrybucyjne będące częścią grup energetycznych, zgodnie z założeniami pakietu antyblackoutowego powinny ściślej współpracować z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi. Spółki są wobec tego zdystansowane.