Elektrim wygrywa z Deutsche Telekom

Aktualizacja: 06.02.2017 03:03 Publikacja: 20.10.1999 10:51

Niemcy nie rezygnują z walki o PTC

Transakcja, na mocy której Elektrim stał się większościowym akcjonariuszem PolskiejTelefonii Cyfrowej, była skuteczna. Warszawski Sąd Okręgowy odrzucił wniosekDeutsche Telekom o zablokowanie odpowiednich wpisów w księdze udziałowców PTC.Niemcy nie zamierzają jednak rezygnować z walki o PTC.

Deutsche Telekom chciał, by sąd wydał decyzję zakazującą zarządowi PTC wpisu w księdze udziałowej Elektrimu jako udziałowca posiadającego 51% PTC. Niemcy dążyli również do zablokowania Elektrimowi możliwości przenoszenia nabytych udziałów operatora sieci Era GSM.Wczoraj warszawska spółka opublikowała komunikat, z którego wynika, iż Sąd Okręgowy oddalił wnioski DT, uzasadniając to faktem, iż Niemcy nie uprawdopodobnili wiarygodności swego roszczenia. Jest to decyzja o tyle istotna, że do tej pory Elektrim nie mógł wnieść udziałów w PTC do spółki Elektrim Telekomunikacja. To z kolei było warunkiem zaangażowania się kapitałowego w ET francuskiego koncernu Vivendi.Francuzi w zamian pożyczyli Elektrimowi 615 mln USD, co spowodowało wzrost obciążeń finansowych holdingu o ok. 60 mln USD rocznie. - W dalszym ciągu na przeniesienie akcji PTC potrzebujemy zgody Rady Nadzorczej spółki. Sąd potwierdził jednak, iż nie ma żadnych racjonalnych powodów do zablokowania tej operacji - powiedziała PARKIETOWI Ewa Bojar, rzecznik prasowy Elektrimu.Niemcy nie zamierzają jed-nak rezygnować z walki. - W dalszym ciągu uważamy, iż Elektrim, w ramach transakcji, nie respektował naszych praw. Obecnie analizujemy możliwości dalszego działania. W grę wchodzi tu m.in. złożenie apelacji - stwierdził w rozmowie z PARKIETEM Hans Ehnart, rzecznik DT.

dokończenie str. 2

Opublikowanie orzeczenia sądu spowodowało gwałtowny wzrost giełdowych notowań Elektrimu. Kurs otwarcia notowań ciągłych był o 4,8% wyższy od ceny z fixingu. Zwyżka kontynuowana była w dalszej części sesji, tak że na zamknięciu za walory holdingu płacono 36,8 zł, czyli o ponad 11% więcej niż na fixingu. Wartość obrotów przekroczyła 40 mln zł. - Informacja o odrzuceniu wniosku DT jest z pewnością pozytywna. Chodzi tu przede wszystkim o przetransferowanie pożyczki udzielonej przez Vivendi na kapitał ET. Operacja ta znacznie zmniejszy koszty finansowe Elektrimu, a dodatkowo umożliwi spółce telekomunikacyjnej samodzielne emitowanie lub zaciąganie długu - powiedział Rafał Gębicki, analityk Raiffeisen Capital & Investment Polska. Jego zdaniem, decyzja sądu nie kończy sporu o PTC. - Jest to zbyt atrakcyjny segment działalności. Niemcy nie oddadzą go bez walki.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego