Grzegorz Dróżdż

Altcoiny – między potencjałem a ryzykiem

Solana, CFX, stacks – co je łączy? W świecie, w którym bitcoin (BTC) i ethereum (ETH) są postrzegane jako złoto i srebro, coraz częściej można napotkać zapowiedzi, że już wkrótce mniej znane kryptowaluty zdetronizują uznanych liderów. Może to skłaniać do rozważań, czy kryje się tu potencjał inwestycyjny.

Rewolucja SI. Czy to już szczyt, a może dopiero początek nowego wzrostu?

83-proc. wzrost branży półprzewodników w zaledwie 12 miesięcy nie mógł ujść uwadze inwestorów. W tym kontekście zasadne wydają się dwa pytania. Czy inwestowanie w akcje spółek zajmujących się projektowaniem i produkcją półprzewodników bądź też w fundusze skupiające firmy z tej branży wciąż może się opłacać? Czy też najlepsze okazje już minęły? W poszukiwaniu odpowiedzi pomoże cytat z klasyka – „keep your eyes on the price”.

Rok wschodzącej ropy i zachodzącego dolara?

Strach przed recesją i niepewność związana z wyborami prezydenckimi – w takiej atmosferze największa gospodarka świata wkracza w rok 2024. Umocnienie dolara amerykańskiego z pierwszych dni stycznia może okazać się niewiele znaczące, jeżeli trudności gospodarcze USA i rozchwianie polityczne zdominują nastroje inwestorów. W przeciwieństwie do notowań dolara korzystne prognozy dotyczą głównego indeksu giełdowego S&P 500. Ceny ropy w porównaniu z rokiem 2023 też mogą wskoczyć na zdecydowanie wyższe poziomy.

Rentowności obligacji najwyższe od kilkunastu lat. Czy to dobry czas na inwestycje?

Rosnące stopy procentowe są dla cen aktywów niczym grawitacja dla spadających z drzew jabłek – skonstatował niegdyś wielki amerykański inwestor Warren Buffett. Dziś, w dobie stosunkowo wysokich stóp procentowych, obserwujemy spadki wartości obligacji, co przekłada się na wzrost ich rentowności.

Sztuczna inteligencja to pewny zysk?

Firmy odważnie opierające swój model biznesu na sztucznej inteligencji, mogą przyciągać uwagę inwestorów. Powód? Wystarczy wskazać na tegoroczny wzrost notowań spółki Nvidia.

Czy banki centralne miotają się niczym głupiec pod prysznicem?

Zmiana poziomu stóp procentowych to najczęstsza reakcja banków centralnych na rosnącą lub spadającą inflację. Czy zawsze skuteczna? Dość trafną analogię przytoczył w tej materii noblista Milton Friedman. Wybitny amerykański ekonomista porównał zbyt radykalne działania do zachowania głupca podczas kąpieli pod prysznicem.

Czy emocje to dobry doradca?

Słynne powiedzenie Warrena Buffetta „Bój się, gdy inni są chciwi, a bądź chciwy, gdy inni się boją” można traktować jako przestrogę w okresach skrajnego optymizmu wśród inwestorów.

Siła i Światło – biznes i patriotyzm

Fuzje, przejęcia, emisje akcji i obligacji, dual listing – funkcjonująca w okresie międzywojennym firma Siła i Światło zrealizowała większość transakcji, które są powodem do dumy wielu współczesnych spółek. Jej celem nie był jednak tylko zysk. W ciągu zaledwie 21 lat funkcjonowania wniosła taki wkład w życie polskiej gospodarki, o jakim większość dzisiejszych firm może tylko pomarzyć