Analitycy CDM Pekao SA w raporcie z 2 listopada wydali dla akcji Softbanku rekomendację neutralnie. Wycenę docelową walorów ustalili na 64 ? 66,7 zł. Na wczorajszej sesji papierami spółki handlowano po 55,3 zł. Na ostateczną wycenę firmy wpłynie, zdaniem analityków, kilka kluczowych kwestii, m.in. informatyzacja PKO BP i efekty współpracy spółek świadczących usługi ISP.
Softbank zakończył w 1999 roku wdrażanie bankowego systemu operacyjnego ZORBA w PKO BP. Bank wybrał wstępnie na następcę Softbanku firmę Alltel, jednak ostatecznego rozstrzygnięcia nie należy się, zdaniem analityków, spodziewać szybko ze względów m.in. politycznych związanych z prywatyzacją PKO BP. Softbank ma też nadzieję na realizację kontraktu w BGŻ. W związku z tym w poprzednich latach dokonał akwizycji trzech spółek informatycznych, współpracujących zarówno z BGŻ, jak i bankami spółdzielczymi.
Analitycy są jednak zdania, że w świetle umów podpisanych przez bank z Apeximem i firmą informatyczną Wonlok z Łodzi, pozyskanie kontraktu na informatyzację BGŻ jest mało prawdopodobne. Specjaliści uważają, że Softbank nie będzie wdrażał systemu operacyjnego w Banku Zachodnim i WBK, ponieważ banki te zdecydują się prawdopodobnie na samodzielne wdrożenie, gdyż dysponują odpowiednim zapleczem informatycznym. Softbank może w tym przypadku zająć się dostawą sprzętu informatycznego.
Głównym problemem spółki jest, zdaniem specjalistów CDM Pekao SA, brak dywersyfikacji klientów. Szansą na jego złagodzenie jest pozyskiwanie zleceń z sektora administracji publicznej.
Spółka finalizuje transakcje zakupu podmiotów świadczących usługi ISP na terenie całego kraju, jednak, zdaniem analityków, sama oferta ISP, bez żadnej wartości dodanej, będzie już wkrótce niewystarczająca dla potencjalnego odbiorcy. Wartość dodaną może stanowić świadczenie przez spółkę usług ASP wraz z Computer Associates.