PARKIET: Więcej Polski w portfelu CSFB

Aktualizacja: 06.02.2017 06:05 Publikacja: 16.11.2000 05:23

Szwajcarski bank Credit Suisse First Boston podwyższył udział Polski w swoim makroregionalnym portfelu wzorcowym z neutralnego do nadwagi, zaś Czech ? z niedowagi, do udziału neutralnego. Udział Rosji spadł z nadwagi do neutralnego.

Zmiana w stosunku do Polski i Czech wynika z opracowanej przez analityków CSFB prognozy, w myśl której, gdy euro zacznie się umacniać, wzrost notowań na giełdach w Warszawie, Pradze i Budapeszcie będzie wyższy niż w pozostałych krajach makroregionu rynków wschodzących Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Ponieważ proces ten zbiegnie się ze spadkiem cen ropy naftowej (do przeciętnej wynoszącej w 2001 r. 22 dolary za baryłkę), zminimalizuje to zagrożenia dla złotego i pozwoli na obniżki stóp procentowych.

Jeśli chodzi o wskaźniki cenowe, to CSFB zwraca uwagę, że pod względem relacji wskaźnika C/Z do tempa wzrostu zysków na jedną akcję, polski rynek znajduje się obecnie na niemal tak samo niskim poziomie, jak po kryzysie finansowym w Azji. Ponieważ bank ten oczekuje w ciągu 12 miesięcy obniżki stóp procentowych o 400 punktów bazowych, (co oznacza 250 punktów w ujęciu realnym), sądzi on, że relacja ta powróci do swojego zwykłego poziomu, co oznacza potencjalny wzrost notowań o 38%.

Pomogą OFE

Powodem do optymizmu CSFB jest też relacja między podażą akcji i popytem na te papiery. Wynika to stąd, że o ile obecnie polskie fundusze emerytalne przez trzeci miesiąc z rzędu lokują w akcjach zaledwie 27% nowo inwestowanych kapitałów (przy dozwolonym pułapie wynoszącym 40%), jako że przy wysokich stopach procentowych atrakcyjniejsze są obligacje, to gdy zacznie się hossa, nie będą mogły pozwolić sobie na jej zignorowanie. W istocie, to one właśnie ? według tego banku ? odegrają główną rolę w spodziewanej zwyżce.

Dodatkowym czynnikiem, zwiększającym popyt na akcje polskich spółek, jest wzrost udziału Polski we wskaźniku IFC. Wkrótce powinno nastąpić podobne przewartościowanie we wskaźnikach MSCI.

Temu optymistycznemu scenariuszowi zagrażają dwa niebezpieczeństwa. Pierwsze, to ryzyko, że nie uda się uchwalić budżetu, który będzie wiarygodnie rygorystyczny. Drugie związane jest z przetargiem na licencje UMTS, mającym dostarczyć środków ? wg CFSB, głównie na potrzeby budżetu i pokrycie deficytu płatności bieżących. Zdaniem analityków tego banku, między stanowiskiem rządu, pragnącego osiągnąć jak najkorzystniejszą cenę, a spółek telekomunikacyjnych, które głośno dają wyraz opozycji wobec stawianych przez rząd warunków, istnieje wiele miejsca na kompromis, który w tym przypadku będzie polegał na połączeniu wysokiej ceny z korzystnymi warunkami licencji.

CSFB nie wspomina o wycofaniu się Netii ani Hutchison Whampoa z ubiegania się o UMTS. Stwierdza natomiast, że zarówno oświadczenie hiszpańskiej spółki Mobiles, iż uważa ona Polskę za priorytetowy rynek, jak i spodziewane przystąpienie do tego przetargu przez kanadyjską grupę Telesystem International Wireless Inc. jest potwierdzeniem, iż na licencje te istnieje popyt, problemem jest wszakże to, czy rząd zdoła cały ten proces zorganizować.

Zalecane kupno

Ze wszystkich spółek łącznościowych w Europie Środkowej, CSFB najbardziej preferuje TP SA, którą rekomenduje do kupna, rokując jej dalszy, szybki wzrost zysków z telefonii przewodowej, wynikający zarówno z rozbudowy sieci, jak i zwyżki cen za jej usługi. Ponieważ w odróżnieniu od swojego odpowiednika w Czechach i na Węgrzech, ma ona jeszcze ?rezerwy rozwojowe? wynikające z niskiego poziomu upowszechnienia telefonów w Polsce oraz znacznego możliwego zakresu restrukturyzacji, CSFB spodziewa się, że zysk operacyjny TP SA przed amortyzacją będzie w ujęciu składanym wzrastał przeciętnie o 22% rocznie.

Przedmiotem jednej z czołowych rekomendacji CSFB na rynku polskim jest też Pekao (również do kupna), w którym korzystne efekty przynosi obniżka kosztów i które z uwagi na duży rozmiar emisji kredytu w walutach obcych mniej niż inne banki odczuwa skutki zmniejszenia pocznie obniżać stopy procentowe, specyficzna dla Pekao struktura dochodów powinna temu bankowi przynieść większy wzrost zysków Pekao, będące jedynym bankiem giełdowym, któremu po trzech kwartałach udało się uniknąć spadku marż i dochodów pozaodsetkowych, jest więc dla CSFB również najbardziej preferowanym, dużym bankiem w całym regionie, a chociaż rekomendację kupuj CSFB daje również KGHM, to pierwszeństwo daje dwóm wcześniej wymienionym spółkom, jako że na zyskach KGHM eksportującego za dolary może odbić się spodziewane osłabienie dolara wobec euro, ponadto zaś ? jak wiadomo ? na rynku pojawi się jeszcze dodatkowe 10% akcji firmy, znajdujących się w posiadaniu Skarbu Państwa.

Niższe prognozy

Po ogłoszeniu wyników spółek giełdowych za trzeci kwartał, CSFB zredukował o 3% prognozę zysku Agory na jedną akcję za ten rok i o 4% ? na przyszły. Prognozy na ten rok obniżono także dla Softbanku, który osiągnął zysk poniżej oczekiwań, podobnie zresztą jak i ComputerLand oraz Optimus, a spośród innych spółek ? Orbis. Powyżej oczekiwań okazały się wyniki Elektrimu, bank ten nie spodziewa się jednak, aby jednorazowe wpływy ze sprzedaży Vivendi Elektrimu Telekomunikacji znalazły odzwierciedlenie w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym. Powyżej oczekiwań okazały się też określone mianem ?imponujących? zyski PKN po trzech kwartałach, co spółka ta zawdzięcza zarówno wzrostowi marży rafineryjnej, jak i 4,6-proc. w stosunku do ub.r., zwiększeniu przerobu. Tylko w III kwartale ? podkreśla CSFB ? PKN osiągnął większe zyski niż w poprzednich dwóch kwartałach, co pozwala rokować, że skonsolidowany zysk za 9 miesięcy, wg polskich norm rachunkowości, osiągnie 685 mln zł, zaś w ujęciu międzynarodowanym jest on prognozowany na 720?735 mln zł.

M.K.

Gospodarka
Estonia i Polska technologicznymi liderami naszego regionu
Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku