PARKIET: Możliwy scenariusz podziału Optimusa

Aktualizacja: 06.02.2017 06:00 Publikacja: 17.11.2000 05:17

Na GPW gwałtownie spada kurs Optimusa, którego kontrolny pakiet ma kupić w przyszłym roku od BRE i Zbigniewa Jakubasa koncern ITI.

Plany nowego inwestora przewidują podział spółki na dwie firmy. Jest wielce prawdopodobne, że nastąpi on według przedstawionego poniżej scenariusza. ITI zamierza odkupić od BRE i Zbigniewa Jakubasa łącznie 33% akcji Optimusa dających 68,5% głosów na WZA.

Z informacji, jakie już dotarły na rynek, wynika, że w spółce-matce jeszcze przed podziałem, ITI dysponować będzie 28% akcji i 49-proc. pakietem głosów. W zależnym Onecie bezpośrednio kontrolować będzie 25-proc. pakiet, ale razem z pośrednio kontrolowanymi akcjami będzie mieć przewagę głosów w tej spółce. Przyszłe transakcje będą przebiegać prawdopodobnie według następującego scenariusza: 1. Pierwszym krokiem będzie sprzedaż przez BRE i Zbigniewa Jakubasa 1 843 tys. akcji imiennych serii A (28,4% kapitału akcyjnego) oraz 300 tys. akcji imiennych (4,6%) bezpośrednio ITI. By nie ogłaszać wezwania (po przekroczeniu 50% głosów) ITI, zdecyduje się na zamianę części akcji uprzywilejowanych co do głosu. W wyniku tej operacji zejdzie do 49% głosów na WZA Optimusa i będzie nadal posiadać 33% wszystkich akcji Optimusa.

2. Ponieważ ITI za 12% akcji Optimusa ITI ma pozyskać od dotychczasowych udziałowców Onetu 25% udział w spółce portalowej ? musi te papiery dodatkowo wygospodarować. W jaki sposób? Na podstawie docelowej struktury udziałowców w Optimusie (28% akcji, 49% głosów) można oszacować, że posiadając już 33% akcji ITI dokupi jeszcze około 7%, czyli około 450 tys. akcji (40% ? 12% + 28%). Od kogo? Prawdopodobnie od podmiotów powiązanych z BRE i Jakubasem a nie objętych podpisanym porozumieniem.

3. Po tej transakcji ITI będzie kontrolowało 38% kapitału i 49% głosów na WZA Optimusa. Oprócz tego bezpośrednio 25% akcji w Onet.pl i pośrednio przez spółkę matkę 46% Onetu.pl.

Następnie dojdzie do podziału Optimusa na dwie firmy zgodnie z przepisami nowego kodeksu handlowego ? nazwijmy je Optimus Nowa Ekonomia i Optimus Stara Ekonomia i to one będą notowane na GPW. W pierwszej z nich pozostanie uprzywilejowanie akcji.

Akcjonariusze za jedną akcje obecnego Optimusa otrzymają po jednej akcji każdej z tych spółek. Optimus Nowej Ekonomii będzie posiadał 75% spółki Onet.pl.

Pozostałe aktywa obecnego Optimusa (nieruchomości, produkcja komputerów, kas fiskalnych) trafią do Optimusa Stara Ekonomia. Jego aktywa w przyszłości prawdopodobnie zostaną sprzedane, a uzyskane środki będą wypłacone jego akcjonariuszom w formie dywidendy. Optimus Nowa Ekonomia pozostanie na giełdzie.

DARIUSZ JAROSZ

Gospodarka
Estonia i Polska technologicznymi liderami naszego regionu
Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku