PARKIET: Nasdaq ściąga TechWIG

Aktualizacja: 06.02.2017 05:29 Publikacja: 01.12.2000 05:13

Do 1240,55 pkt. spadł podczas wczorajszych notowań ciągłych TechWIG. Analitycy są zgodni, że powodem tak drastycznej obniżki jest zachowanie amerykańskiego indeksu Nasdaq, który w ostatnim kwartale stracił na wartości 33%. W czwartek na otwarciu Nasdaq spadł o 4,5%. ? Powodem tak znacznego przewartościowania są pesymistyczne nastroje, jeśli chodzi o wszystko, co jest związane z nową ekonomią, dodatkowo pogłębione przez to, co dzieje się na Nasdaq ? powiedziała PARKIETOWI Maria Skowron-Szafrańska, analityk CDM Pekao.

Podczas wczorajszej sesji TechWIG stracił na wartości 3,87%. Spadek dotknął zarówno największych graczy na rynku IT, jak i mniejsze podmioty. Największe zniżki kursów stały się udziałem Prokomu (?7,6%), Optimusa (?7,1), ComputerLandu (?7%) i Taleksu (?6,9%). ? Generalnie mamy do czynienia z kontynuacją trendu globalnego. Zła atmosfera panuje zarówno wokół spółek IT, jak i telekomów ? twierdzi Jacek Radziwilski, analityk Deutsche Bank.

Podobnego zdania jest Katarzyna Perzak z BIG-BG. ? To co obserwujemy, to spodziewane wyrównanie poziomu TechWIG-u do Nasdaq, który w ostatnim czasie spadł nieco więcej niż krajowy indeks. Nie ma nastrojów do inwestowania w IT i moim zdaniem nie zmieni się to w najbliższym czasie. Dlatego ci, którzy liczą na tzw. efekt stycznia, mogą się rozczarować ? zauważyła.

? Z pewnością Nasdaq jest powodem odwrotu od spółek technologicznych, ale za równorzędny powód uznałbym sygnały dochodzące z Europy Zachodniej. Dobrym przykładem są tu ostatnie korekty prognoz, po których akcje takiej spółki, jak Sema straciły w jeden dzień aż 40% ? stwierdził Przemysław Rodecki z Nomury.

Jego zdaniem, w Europie Zachodniej wyraźnie widać, że rynek IT, a w szczególności segment integracji, wyraźnie wyhamowuje i nie należy liczyć na takie wzrosty, jakie zapowiadano jeszcze rok czy półtora roku temu.

Gospodarka
Estonia i Polska technologicznymi liderami naszego regionu
Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku