Na Półwyspie Iberyjskim jednym z najlepszych sposobów na pomnożenie pieniędzy stało się ostatnio powierzenie ich funduszom inwestującym w Europie Środkowej i Wschodniej. Najlepsze z nich w I kwartale były w stanie podnieść wartość jednostek o ok. 9 procent. Miejscowi eksperci prognozują, że wyniki te mogą się w kolejnych miesiącach jeszcze poprawić.
Jak informuje dziennik "El Economista", dla hiszpańskich funduszy nie ma w tej chwili korzystniejszego miejsca na lokatę kapita łu niż warszawska Giełda Papierów Wartościowych. - Chociaż ze względu na niedawne spadki, krótkookresowe zyski mogą być niższe niż dotąd - mówi cytowany przez gazetę Oscar Moreno, zarządzający funduszem Renta 4 Europa del Este - to jednak w średnim okresie wciąż postrzegamy Polskę jako kraj, w którym trzeba być obecnym.
Renta 4 Europa może pochwalić się stopą zwrotu 21,48 procent w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Lepsze wyniki osiągnęło sześć innych funduszy inwestujących w Europie Środkowej i Wschodniej. Palmę pierwszeństwa dzierżą hiszpańskie fundusze brytyjskiego Morleya. Ich klienci zarobili ponad 30 procent. Inwestujący na innych rynkach o takich zyskach nie mają co myśleć. Dlatego akcjami spółek z Polski, Rosji, Węgier czy Turcji zaczynają interesować się kolejni duzi gracze. W zeszłym roku na nasz rynek wszedł nowy fundusz wielokrotnie wyróżnianego przez Standard & Poor?s towarzystwa BanSabadell, którego klienci zarobili w 2006 r. średnio niespełna 12 procent.
Jak dotąd spośród państw regionu największe zainteresowanie hiszpańskich inwestorów budziła Rosja, która przyciąga - według raportów banku inwestycyjnego UniCredit CAIB - około połowy kapitału wchodzącego na europejskie rynki wschodzące. Jednak najbardziej dynamicznie wzrasta udział Polski, a także Czech, gdzie liderem w ściąganiu hiszpańskich pieniędzy jest koncern energetyczny CEZ.
Największym powodzeniem cieszą się akcje polskich firm budowlanych. "El Economista" jako szczególnie atrakcyjne wymienia Globe Trade Center i Dom Development. W tym roku drugi fundusz obracający papierami naszych przedsiębiorstw budowlanych, pod nazwą Varsovia II CB, uruchomił bank inwestycyjny Aris.