Wakacje nie takie złe dla deweloperów

Echo, Gant, Polnord i Ronson - ci deweloperzy mogą być umiarkowanie zadowoleni z wyników sprzedażowych w czasie wakacji. Informacją o tym, ile mieszkań udało się sprzedać w tym okresie, nie zechcieli, niestety, podzielić się najwięksi gracze na rynku

Aktualizacja: 26.02.2017 14:04 Publikacja: 04.09.2008 05:35

Wrzesień i kolejne miesiące jesieni będą w pewnym sensie sprawdzianem dla deweloperów. Na targi mieszkaniowe organizowane w tym okresie muszą bowiem przygotować oferty dostosowane do nowych realiów rynkowych, czyli do spadających cen i zwiększonej podaży lokali.

Czarny scenariusz

nie ziścił się

Zanim jednak przyjdzie nam ocenić efekty tych przygotowań, postanowiliśmy sprawdzić, jak notowani na GPW deweloperzy poradzili sobie w tradycyjnie trudnym okresie dla branży, czyli w wakacje, które w tym roku - z uwagi na obserwowane już we wcześniejszych miesiącach załamanie sprzedaży - mogły okazać się "czarnym okresem" dla sprzedawców mieszkań. Wynik przeprowadzonej przez nas ankiety może mile zaskoczyć akcjonariuszy niektórych spółek.

Wśród nich jest Polnord. - W okresie wakacyjnym spółki z naszej grupy sprzedały 134 mieszkania, czyli 29 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego - informuje Bartłomiej Kolubiński, wiceprezes pomorskiego dewelopera. Należy jednak pamiętać, że ten dobry wynik to m.in. efekt "jednego strzału", jakim była sprzedaż w sierpniu 74 mieszkań, które kupiła Wojskowa Agencja Mieszkaniowa. Przypomnijmy, że wcześniej WAM podreperowała też wyniki sprzedażowe Domu Development, nabywając od niego w czerwcu aż 127 lokali. A jak warszawski deweloper poradził sobie w wakacje? Niestety, nie ujawnił nam tych danych. Od przedstawicieli spółki usłyszeliśmy, że firma zaprezentuje wyniki sprzedażowe dopiero po zakończeniu III kwartału. Jeśli przyjmiemy, że Domowi Development udało się utrzymać poziom sprzedaży z I półrocza (średnio 113 lokali miesięcznie), możemy założyć, że utrzymał on pozycję numer 1 na rynku.

Trzeci gracz powyżej setki

Setkę w wakacje przekroczył też Gant Development. Przy czym ich początek wcale nie był udany dla dolnośląskiego dewelopera. - W lipcu sprzedaliśmy tylko 31 mieszkań, za to w sierpniu już 70 lokali - mówi Henryk Feliks, wiceprezes Ganta. Wynik sierpniowy był zatem nieco lepszy niż średni rezultat z pierwszych sześciu miesięcy tego roku, kiedy spółka znalazła nabywców łącznie na 393 mieszkania. Podobny wynik w I półroczu zanotował J. W. Construction, ubiegłoroczny lider sprzedaży. Spółka nie zdradza niestety wyników za okres wakacyjny.

Z wyników sprzedażowych w poprzednich dwóch miesiącach umiarkowanie zadowolone może być Echo Investment. - Wakacje okazały się dość dobrym okresem w porównaniu z pierwszymi dwoma kwartałami tego roku. W lipcu i sierpniu podpisaliśmy nawet trochę więcej umów niż średnio w poprzednich miesiącach - wskazuje Wojciech Gepner, rzecznik prasowy kieleckiego dewelopera. Nie zdradza dokładnej liczby sprzedanych lokali, zaznaczając także, że wakacyjny wzrost nie był skokowy.

Ronson Europe podpisał w lipcu i sierpniu 37 przedwstępnych umów sprzedaży, podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku tylko siedem - poinformował nas Tomasz Łapiński, członek zarządu spółki. Podkreślił przy tym, że w okresie wakacyjnym firma zazwyczaj ogranicza wydatki na reklamę i promocję (podobnie postępują też inni deweloperzy), licząc się z malejącym zainteresowaniem ze strony klientów w tym okresie.

Ostrożny optymizm

Czy niezłe rezultaty sprzedażowe w czasie wakacji pozwalają uczestnikom naszej ankiety z optymizmem patrzeć na końcówkę roku? Dość ambitny cel postawił sobie Polnord. - W II półroczu zamierzamy sprzedać około 450 mieszkań - mówi Bartłomiej Kolubiński. Ostrożniej o planach wypowiada się Gant, który we wrześniu zamierza przedstawić ofertę na targach mieszkaniowych w czterech miastach (Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu i Krakowie). - Obserwujemy, że zdecydowanie lepiej sprzedają się projekty, których realizacja jest bardzo zaawansowana. Klient łatwiej decyduje się na zakup lokalu, który może już obejrzeć i do którego będzie mógł wkrótce odebrać klucze. Tymczasem na targach przedstawimy głównie nowe inwestycje - tłumaczy Henryk Feliks.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego