URE poprosił PGNiG o kolejne uzupełnienie wniosku o podwyżkę taryf gazowych

Warszawa, 16.09.2008 (ISB) - Zgodnie z zapowiedziami, Urząd Regulacji Energetyki (URE) poprosił Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) o uzupełnienie - trzecie z kolei - wniosku o podwyżkę taryfy, poinformowali we wtorek przedstawiciele Urzędu. Dodali, że obecnie trudno jest podać przewidywalny termin podjęcia decyzji co do wniosku.

Aktualizacja: 26.02.2017 12:44 Publikacja: 16.09.2008 13:33

"Ten wniosek jest rozpatrywany, ale - jak wszyscy doskonale wiemy - sytuacja, zarówno jeśli chodzi o wahający się kurs dolara, jak również ceny ropy naftowej, jest bardzo dynamiczna, dlatego też musimy reagować na tę zmienną sytuację. [...] Dopytujemy o kolejne istotne z punktu widzenia wniosku elementy - tyle mogę powiedzieć" - powiedział prezes URE Mariusz Swora podczas konferencji prasowej.

W ub. tygodniu podczas XVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy Swora nie wykluczył, że URE poprosi PGNiG o kolejne uzupełnienie wniosku. Wcześniej zapowiadał, że decyzja w tej sprawie powinna być wydana w połowie września.

Procedura administracyjna rozpatrywania wniosku może być przedłużona w bardziej skomplikowanych przypadkach ponad przewidziany przepisami termin 30 dni, jak podkreślali przedstawiciele URE. Na pytanie, kiedy można spodziewać się decyzji, prezes Urzędu odpowiedział: "Trudno powiedzieć. Na razie wystosowaliśmy kolejne zapytanie i będziemy czekali na odpowiedź".

W połowie sierpnia PGNiG złożyło w URE wniosek o drugą w tym roku podwyżkę taryf gazowych. Nowa taryfa, która według spółki miałaby obowiązywać od IV kw. br., oznaczałaby średni (dla wszystkich klientów) wzrost całkowitych opłat (paliwo gazowe + abonament + stawki sieciowe) na poziomie 17,4% oraz średni wzrost opłat w obrocie (paliwo gazowe + abonament) na poziomie 23,1%.

Spółka zawnioskowała o zmianę obecnej taryfy począwszy od 1 października 2008 roku, w konsekwencji zmienione stawki mają obowiązywać w IV kwartale 2008 roku oraz w I kwartale 2009 roku.

PGNiG podało w uzasadnieniu wniosku, że bezpośrednią przyczyną wystąpienia o zmianę taryfy jest gwałtowny wzrost cen ropy i produktów ropopochodnych, których ceny mają bezpośrednie przełożenie na wzrost kosztów pozyskania gazu z importu.

Na koszt zakupu gazu wpływa dzięwięciomiesięczna średnia krocząca produktów ropopochodnych, a PGNiG przewiduje, iż począwszy od III kwartału ceny gazu importowanego będą znacząco wzrastać. Kulminacji wzrostów spółka oczekuje w IV kwartale 2008 roku oraz I kwartale 2009 roku. Ponadto PGNiG przewiduje umocnienie kursu dolara wobec złotego w tym roku.

Skonsolidowany zysk netto PGNiG w II kw. tego roku spadł o 14% r/r do 280 mln zł. Spółka wyjaśniała, że niższe od oczekiwanych wyniki finansowe to rezultat znaczącego wzrostu kosztów działalności operacyjnej - przede wszystkim wyższych kosztów zakupu gazu z importu, który jest związany z wysoką ceną ropy naftowej. (ISB)

tom

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego