W kwietniu na zakupy zdecydowała się tylko część funduszy, jak Pocztylion, Generali czy PKO BP Bankowy. Na sprzedaż mogły zdecydować się Polsat oraz dwa duże fundusze: ING i Aviva – wynika z naszych szacunków.
Przeciętny udział akcji w portfelach inwestycyjnych OFE w końcu kwietnia to 37,3 proc., wobec 37 proc. miesiąc wcześniej – wskazują dane Komisji Nadzoru Finansowego. Udział obligacji wyniósł średnio 51,5 proc. Udział akcji należał do najwyższych w historii funduszy emerytalnych, natomiast poziom zaangażowania w papiery dłużne był rekordowo niski. Możliwe, że wciąż będzie spadał. Powód??Od maja OFE nie obowiązuje 40-proc. limit inwestycji w akcje. Wzrósł on do 42,5 proc.
– Nie wydaje się, by OFE miały kupować akcje tylko dlatego, że limit jest wyższy – ocenia Grzegorz Jałtuszyk, dyrektor departamentu zarządzania aktywami PTE Warta.
Zdaniem zarządzających na przeszkodzie w dalszym zwiększaniu zaangażowania w akcje może stanąć gorsza koniunktura giełdowa. Zdaniem specjalistów większych zakupów ze strony OFE?można spodziewać się wtedy, gdy pojawi się ciekawa oferta prywatyzacyjna. A taką może być dopiero sprzedaż kolejnego pakietu akcji PKO BP planowana na wrzesień.
Według Adama Kurowskiego, szefa inwestycji w AXA PTE, w maju możemy mieć do czynienia ze spadkami na giełdzie. – Pojawiły się gorsze od oczekiwanych wskaźniki wyprzedzające, chodzi m.in. o PMI czy produkcję przemysłową. Dotyczy to Polski, ale także USA czy Azji. To może oznaczać korektę w maju. Raczej krótkotrwałą, bo równocześnie prezentowane są dobre wyniki spółek – tłumaczy Kurowski.