Według ekspertów w kolejnych latach zyskowność PTE?jeszcze spadnie. Także stopa zwrotu z kapitału według nich może być nawet o połowę niższa.
Obniżenie składki przekazywanej do tych instytucji odbije się zarówno na ich przychodach, jak i zyskach. Od czerwca fundusze emerytalne, którymi zarządzają PTE, będą otrzymywać 2,3 proc. podstawy wynagrodzenia swoich klientów zamiast 7,3 proc.
Fundusze emerytalne działają od 12 lat. Łączna wysokość kapitałów własnych i wypłaconych akcjonariuszom PTE dywidend wynosi 6,4 mld zł i jest o 3,1 mld zł wyższa niż inwestycje dokonane przez właścicieli towarzystw – wynika z naszych wyliczeń według danych na koniec ubiegłego roku. Akcjonariuszom ośmiu towarzystw zwróciły się dotąd zainwestowane w ten biznes kwoty. Tak jest w ING, Avivie, PZU, Amplico, Generali, Aegonie, Allianz oraz Pocztylionie-Arka. W ubiegłym roku ta grupa się nie powiększyła.
W najsłabszej sytuacji wydają się dziś właściciele PTE: Nordea, Warta i AXA. W nieco lepszej Pekao, PKO BP Bankowy czy Polsat.
– Przeciętnie kapitał zainwestowany w spółkę emerytalną powinien się zwrócić maksymalnie do kilkunastu lat, ale chodzi raczej o „niskie” kilkanaście – mówi osoba z branży. W przypadku niektórych towarzystw ten okres może wynieść nawet kilkadziesiąt lat. Obniżka składki do funduszy nie pomaga w przyśpieszeniu zwrotu zainwestowanego kapitału.