W I kwartale w przypadku kredytów konsumpcyjnych przewaga bankowców oczekujących spadku popytu nad tymi, którzy liczą na wzrost utrzymywała się trzeci raz z rzędu. W kredytach mieszkaniowych również był spadek, ale mniejszy niż w poprzednich trzech miesiącach.

Bankowcy przyznają, że w I kwartale trzeci raz z rzędu ograniczali dostępność do kredytów mieszkaniowych (choć w zdecydowanie mniejszej skali niż w ubiegłym roku). W kredytach konsumpcyjnych zaostrzanie polityki kredytowej miało miejsce nieprzerwanie od trzech lat. Tym razem jednak informacji o ograniczaniu dostępu do takich kredytów było wyjątkowo mało (poinformowało o tym 3 proc. ankietowanych banków wobec 70 proc. w poprzednim kwartale i niemal 50 proc. średnio w okresie trzech lat).

Na II kwartał większość banków zapowiada łagodzenie polityki w odniesieniu do kredytów dla klientów indywidualnych. „Około jedna czwarta ogółu banków dokonała złagodzenia polityki kredytowej zarówno w segmencie kredytów mieszkaniowych jak i konsumpcyjnych. Złagodzenie kryteriów udzielania kredytów dla przedsiębiorstw dotyczyło niemal wyłącznie kredytów długoterminowych dla małych i średnich przedsiębiorstw” – napisał NBP w podsumowaniu wyników ankiety.