Tokenizowane fundusze rynku pieniężnego w amerykańskich bankach

Goldman Sachs i Bank of New York Mellon umożliwiły inwestorom instytucjonalnym zakup tokenizowanych funduszy rynku pieniężnego. W projekcie wzięli już udział BlackRock, Fidelity Investments i Federated Hermes, a także spółki zarządzające aktywami Goldman Sachs i BNY.

Publikacja: 23.07.2025 16:46

Tokenizowane fundusze rynku pieniężnego w amerykańskich bankach

Foto: Adobestock

Goldman Sachs i Bank of New York Mellon mają ogłosić, że umożliwiły inwestorom instytucjonalnym zakup tokenizowanych funduszy rynku pieniężnego, dowiedział się CNBC.

Klienci BNY, największego na świecie banku powierniczego, będą mogli inwestować w fundusze rynku pieniężnego, których własność będzie rejestrowana na platformie blockchain Goldman, jak poinformowali dyrektorzy obu firm.

W projekcie biorą już udział giganci funduszy, tacy jak BlackRock, Fidelity Investments i Federated Hermes, a także spółki zarządzające aktywami Goldman i BNY.

Tokenizowane fundusze rynku pieniężnego wypłacają właścicielom dochód

Giganci z Wall Street uważają, że tokenizacja sektora rynku pieniężnego o wartości 7,1 biliona dolarów to kolejny krok naprzód dla aktywów cyfrowych po tym, jak prezydent Donald Trump podpisał w zeszłym tygodniu ustawę, która oznaczała nadejście regulowanych przez USA stablecoinów. Oczekuje się, że ustawa GENIUS zwiększy popularność i wykorzystanie stablecoinów, które zazwyczaj są powiązane z dolarem amerykańskim, a JPMorgan Chase, Citigroup i Bank of America zadeklarowały, że badają ich wykorzystanie w płatnościach.

Jednak w przeciwieństwie do stablecoinów, tokenizowane fundusze rynku pieniężnego wypłacają właścicielom dochód, co czyni je atrakcyjnym miejscem dla funduszy hedgingowych, funduszy emerytalnych i korporacji do lokowania gotówki.

– Umożliwiliśmy naszym klientom inwestowanie w tokenizowane klasy akcji rynku pieniężnego w wielu firmach funduszy inwestycyjnych – powiedziała Laide Majiyagbe, globalna dyrektor ds. płynności, finansowania i zabezpieczeń w BNY. – Tokenizacja jest ważna, ponieważ dziś umożliwi płynne i efektywne transakcje, bez tarć, które występują na tradycyjnych rynkach.

Banki postrzegają tokenizowane fundusze rynku pieniężnego jako fundament przyszłości

Fundusze rynku pieniężnego to fundusze inwestycyjne, które zazwyczaj inwestują w bezpieczniejsze, krótkoterminowe papiery wartościowe, takie jak obligacje skarbowe, umowy repo czy papiery komercyjne. Są one powszechnie uważane za najbardziej zbliżone do gotówki inwestycje, które nadal generują dochód. Tradycyjne fundusze rynku pieniężnego można zlikwidować w ciągu jednego lub dwóch dni, chociaż wykup akcji odbywa się tylko w godzinach pracy giełdy.

Inwestorzy instytucjonalni i detaliczni rzucili się na tę klasę aktywów w ostatnich latach, inwestując w nią około 2,5 biliona dolarów od czasu rozpoczęcia przez Rezerwę Federalną cyklu podwyżek stóp procentowych w 2022 roku.

Banki postrzegają tokenizowane fundusze rynku pieniężnego jako fundament przyszłości, w której aktywa będą przedmiotem obrotu w czasie rzeczywistym i w ciągłym, cyfrowym ekosystemie. Inwestorzy i korporacje mogą polegać na stablecoinach w płatnościach globalnych oraz na tokenizowanych funduszach rynku pieniężnego w zarządzaniu gotówką.

Tokenizacja tej klasy aktywów daje funduszom nowe możliwości wykraczające poza szybkość i łatwość użytkowania; zdigitalizowane fundusze mogłyby ostatecznie stać się możliwe do transferu między pośrednikami finansowymi bez konieczności wcześniejszej upłynnienia środków na gotówkę, jak twierdzą BNY i Goldman.

Mogłoby to wzmocnić ich wykorzystanie przez największych graczy finansowych na świecie jako zabezpieczenia dla wielu transakcji i wymogów depozytu zabezpieczającego, powiedział Mathew McDermott, globalny dyrektor ds. aktywów cyfrowych w Goldman Sachs.

– Sama skala tego rynku stwarza ogromną szansę na zwiększenie efektywności w całym systemie finansowym” – powiedział McDermott. – To właśnie jest naprawdę potężne, ponieważ tworzysz użyteczność instrumentu, który dziś jeszcze nie istnieje.

Gospodarka światowa
Umowa między USA a Japonią ucieszyła rynki
Gospodarka światowa
Zarządzający aktywami bardziej optymistyczni wobec hossy
Gospodarka światowa
Amerykańska produkcja przemysłowa w dołku
Gospodarka światowa
Posiedzenie EBC. W tle cła amerykańskie
Gospodarka światowa
Rząd (na razie) przetrwał, więc jen odzyskał siłę
Gospodarka światowa
W polityce handlowej USA najgorsza jest niepewność