Prace nad prospektem emisyjnym PKO BP są już na etapie końcowym i w przyszłym tygodniu powinien on trafić do Komisji Nadzoru Finansowego - wynika z informacji "Parkietu".
Jednocześnie zakończył się właśnie non - deal roadshow czyli czyli wstępne prezentacje spółki przez zarząd banku wśród inwestorów zagranicznych. Spotkania odbyły się w Londynie, Frankfurcie, na Bliskim Wschodzie oraz w Azji. Z naszych informacji wynika, że zarząd banku jest zadowolony z ich przebiegu.
- Na tle zawirowań na rynkach finansowych, inwestorzy zagraniczni pozytywnie postrzegają polską gospodarkę i doceniają umocnienie rynkowej pozycji PKO BP w ostatnim czasie oraz wypracowane wyniki finansowe. Zainteresowania akcjami banku wśród zagranicznych inwestorów jest bardzo duże - mówi osoba zbliżona do oferty.
Oczekuje się, że po przeprowadzeniu wtórnej oferty akcji, będzie to najbardziej płynny papier w Europie Środkowo Wschodniej.
Na sprzedaż ma być wystawiony cały ponad 10 proc. pakiet akcji banku, posiadany przez państwowy BGK oraz część z blisko 41 procentowego pakietu akcji, którego bezpośrednim właścicielem jest Skarb Państwa, ale zostawiając co najmniej 25 proc. akcji. Oferta ma być przeprowadzona we wrześniu, a jej wartość może więc wynieść nawet ponad 13 mld zł, przy założeniu, że na sprzedaż wystawionoby łącznie 26 proc. akcji banku. Ostateczna wielkość oferty jeszcze nie została ustalona, a w czerwcu minister Aleksander Grad powiedział, że w ofercie znajdzie się "raczej nie więcej niż 20 proc. akcji banku". To by oznaczało, że jej wartość wyniosłaby ponad 10 mld zł.