Ich uregulowanie jest konieczne, by myśleć o wejściu na giełdę. – Na konkrety jest na razie za wcześnie, trwają m.in. konsultacje ze związkami zawodowymi – mówi „Parkietowi" Wojciech Jaros, rzecznik KHW. Według nieoficjalnych informacji KHW liczy, że sprzeda spółkę ciepłowniczą za ok. 150 mln zł.
Od dość dawna mówi się, że ZEC Katowice dobrze pasuje do innych aktywów ciepłowniczych grupy Tauron. Jest ona właścicielem m.in. Elektrociepłowni Katowice. – Oferta z pewnością zostanie przez Tauron poważnie rozważona, choćby z tego względu, że wejście konkurenta do Katowic stanowić będzie dla Tauronu zagrożenie – ocenia Jarosław Zysnarski, prezes Doradca Consultants. Jego zdaniem wartość transakcji przekroczy 100 mln zł, choć istotny wpływ na wycenę będą mieć szacunki potrzeb inwestycyjnych ZEC oraz perspektywy rozwoju firmy.
Tauron zaprzecza, jakoby szykował się do akwizycji. – Grupa nie przewiduje nowych przejęć w obszarze ciepłownictwa. Do września wprawdzie wydzielony zostanie nowy pion działalności, Tauron Ciepło, ale będzie on skupiał obecne aktywa Tauronu – wyjaśnia Magdalena Rusinek, szefowa biura prasowego grupy. – Jeśli jednak KHW złoży nam ofertę, to na pewno zostanie ona przez nas rozpatrzona – zastrzega jednak Rusinek.
ZEC Katowice to niejedyna spółka ciepłownicza, która w najbliższym czasie zmieni właściciela. Skarb Państwa sprzedaje jastrzębski PEC.
Do 4 sierpnia trwa badanie spółki, wtedy upływa też termin składania ofert wiążących. Wstępnie zgłosiło się pięć podmiotów: Agnieszka Buchajska, Dalkia Polska, Enea, SFW Energia i Spółka Energetyczna Jastrzębie z grupy JSW.