Jutro wyniki finansowe za trzeci kwartał zaprezentuje Millennium Bank, rozpoczynając serię publikacji kwartalnych raportów giełdowych banków. Analitycy spodziewają się, że zysk banku wyniósł 121 mln zł, o 58?proc. więcej niż przed rokiem – wynika z ankiety przeprowadzonej wśród dziewięciu biur maklerskich. Dla większości giełdowych banków trzeci kwartał będzie nieco lepszy niż poprzedni i zdecydowanie lepszy niż rok wcześniej, z wyjątkiem Handlowego, w przypadku którego prognozowany zysk netto jest niższy od osiągniętego rok wcześniej.
Lepszy wynik odsetkowy
W wynikach finansowych sektora będą widoczne dwa istotne elementy: nadal się będzie poprawiał wynik odsetkowy, ale wzrosną rezerwy.
– Trzeci kwartał zapowiada się dobrze, przychody nadal rosną szybciej niż koszty, choć dynamika po stronie przychodowej zwłaszcza kluczowych składowych spada. Jednocześnie jednak nominalnie rezerwy w trzecim kwartale mogą być wyższe niż w poprzednim – ocenia Dariusz Górski, analityk DM BZ WBK. Nadal wysokie rezerwy pokaże Getin. Analitycy spodziewają się, że wyniosą one ponad 300 mln zł.
Pod względem wzrostu portfela kredytowego trzeci kwartał był dla banków niezły, nastąpiło zauważalne przyspieszenie w kredytach dla przedsiębiorstw. Analitycy podkreślają, że widoczny będzie efekt rosnącej stawki WIBOR, co powoduje, że oprocentowanie kredytów ze zmienną stopą rosło. – To pozytywnie wpływa na wynik odsetkowy, nawet jeśli uwzględnimy fakt, że w tym samym czasie trochę wzrosło oprocentowanie depozytów – tłumaczy Szymon Ożóg, szef działu analiz Espirito Santo Investment Bank. W efekcie marża odsetkowa powinna się poprawić.
Przestaje rosnąć wynik prowizyjny, drugi pod względem znaczenia składnik przychodów. – W skali sektora wynik z opłat i prowizji w zasadzie się nie zmienił w trzecim kwartale. Widoczny jest efekt polityki banków, zgodnie z którą podstawowe operacje są darmowe, a nie kompensują tego przychody z transakcji na rynku kapitałowym, jak w poprzednich kwartałach – mówi Grzegorz Zawada, szef działu analiz DM PKO BP.