Wyprzedzili Pawła Mizerskiego, zarządzającego w Axa TFI, który uzyskał 30 pkt, oraz analityków Banku Handlowego (28,9 pkt).
Analitykom BRE, w którym funkcję głównego ekonomisty sprawuje Ernest Pytlarczyk, konkurentów udało się pokonać m.in. bardziej optymistycznymi od większości prognoz oczekiwaniami co do poziomu rentowności papierów skarbowych. Do trafnych przewidywań Pawła Mizerskiego należały np. prognozy z lutego, że w III kwartale złoty w stosunku do dolara będzie słabszy, a nie mocniejszy, jak oczekiwała wówczas większość analityków. Pesymizm w ocenie perspektyw złotego dał też dobry wynik Bankowi Handlowemu, w którym głównym ekonomistą jest Piotr Kalisz.
Jak oceniamy trafność przewidywań wskaźników rynkowych? Za każdą prognozę danych miesięcznych można uzyskać maksymalnie 1 pkt (jeśli dokładnie odpowiada ona rzeczywistości). Prognozy na najbliższy kwartał mają podwójną, a na następny kwartał – potrójną wagę.
Po raz pierwszy prognozy na III kwartał analitycy przekazywali nam pod koniec lutego, po raz ostatni – pod koniec lipca. W rankingu uwzględniamy też przewidywania z końca sierpnia, które dotyczyły sytuacji rynkowej we wrześniu.