Informacje potwierdził Bartłomiej Małocha, skarbnik ACI?Polska. – Uważamy, że zmniejszenie liczby uczestników nie wpłynie na jakość stawki – powiedział Małocha.
W fixingu WIBOR biorą udział banki, które mają status dilera rynku pieniężnego w NBP (mogą brać bezpośrednio udział w operacjach otwartego rynku). W organizowanym przez NBP?konkursie w 2011 r. Handlowy znalazł się na piątym miejscu na 19 instytucji.
ACI?Polska zapytało niedawno uczestników fixingu WIBOR, czy mają limity na transakcje z pozostałymi instytucjami. Limity są potrzebne, bo każdego dnia przez kwadrans po ogłoszeniu stawek WIBOR banki mogą się zwracać o zawarcie transakcji na warunkach proponowanych przez poszczególnych uczestników fixingu – co ma gwarantować transakcyjność kwotowanej stawki.
– Na 16 uczestników 14 odpowiedziało. Jeden bank powołał się na tajemnicę bankową, ale po konsultacji z prawnikami dosłał odpowiedź. Handlowy odmówił podania informacji o posiadaniu limitów, powołując się na „utrwaloną praktykę w Banku Handlowym" – powiedział Bartłomiej Małocha. Zaznaczył, że uczestnicy fixingu podpisują regulamin, który nakłada obowiązek odpowiedzi na ankietę.
– Dwukrotna odmowa odpowiedzi na ankietę łamała regulamin i nie pozostawiła zarządowi innego wyjścia jak wykluczenie banku z grona panelistów. Zarząd nie był w stanie zweryfikować, czy Bank Handlowy jest w stanie wypełniać zapisy regulaminu, a w szczególności paragrafu mówiącego o transakcyjności stawki referencyjnej – stwierdził Małocha.