Z naszych szacunków wynika, że około 40 instytucji finansowych planuje wprowadzić nowy produkt do oferty. Mniej niż 30 z nich zapewnia, że na pewno to zrobi. Jednak nieliczne firmy planują wprowadzić IKZE już w styczniu, a zwłaszcza w pierwszych dniach nowego roku. Jedynie PZU Życie deklaruje, że IKZE będzie dostępne w ofercie od 2 stycznia. W styczniu nowy produkt wprowadzi także BPH TFI czy Aviva.
Na wejście z ofertą w pierwszym miesiącu 2012 r. liczą także niektóre towarzystwa emerytalne, np. Amplico, PZU czy Nordea. W ich przypadku będzie to jednak zależeć od uzyskania wszystkich pozwoleń nadzoru.
W pierwszych miesiącach 2012 roku IKZE zaczną oferować ING Bank, TFI SKOK, Legg Mason TFI, KBC TFI, Skarbiec TFI. Na przełomie pierwszego i drugiego kwartału produkt zaproponują grupa Axa i Generali. W drugim kwartale IKZE wprowadzą z kolei: Ipopema TFI, Pocztylion-Arka PTE i KBC Securities. Na pierwszą połowę roku stawia DM BPS.
– Planujemy wprowadzenie IKZE w roku 2012. Ostateczny termin nie jest jeszcze potwierdzony, ale obserwując IKE, widzimy, że klienci interesują się rozwiązaniami związanymi z optymalizacją podatkową zwykle pod koniec roku – mówi Michał Wojciechowski, doradca zarządu DM BOŚ.
Przedstawiciele instytucji finansowych szacują, że nowe konto założy od 300 tys. do 1,5?mln Polaków. Na razie nie ujawniają jeszcze szczegółów nowej oferty, zwłaszcza informacji o opłatach. – Planowane opłaty w IKZE są analogiczne do opłat pobieranych w przypadku IKE – mówi Marcin Bednarek, wiceprezes BPH TFI.