ETF odwzorowujący ruchy niemieckiego wskaźnika od początku roku zyskał niecałe 8 proc. ETF S&P500 jest zaledwie 2,5 proc. nad kreską. Skąd ta różnica? Wynika ona z umocnienia złotego względem euro jak i dolara. Od początku roku nasza waluta zyskała odpowiednio 6,3 proc. i 7,5 proc.
Każde umocnienie się polskiej waluty działa na niekorzyść osób, które postanowiły zainwestować swoje pieniądze w fundusze ETF. Z kolei osłabienie się złotego może przynieść zysk inwestorom, nawet gdy indeksy będą tracić na wartości.
Inna korzyść inwestycji w fundusze ETF związana jest z niższymi kosztami zarządzania w porównaniu z kupnem „zwykłych"?funduszy. W przypadku ETF na indeks niemiecki opłata za zarządzanie wynosi 0,15 proc. wartości inwestycji w skali roku. Z kolei za S&P 500 jest to 0,2 proc. Inwestycje w zagraniczne fundusze akcyjne zarządzane przez krajowe TFI wiążą się z opłatami w granicach 1,5–2 proc.
Na warszawskiej giełdzie funduszami ETF na zagraniczne indeksy można handlować od maja ub. r. Od jesieni 2010 r. dostępne są także ETF na WIG20.