ETF na niemiecki indeks od początku roku zyskał niecałe 8 proc. ETF S&P500 jest zaledwie 2,5 proc. nad kreską. Skąd ta różnica? Wynika ona z umocnienia złotego względem euro, jak i dolara. Od początku roku nasza waluta zyskała 6,3 proc. wobec euro i 7,5 proc. wobec dolara.
Fundusze są notowane i rozliczane w złotych (bez pokrycia ryzyka walutowego). Oznacza to, że każde umocnienie się złotego działa na niekorzyść osób, które postanowiły zainwestować pieniądze w fundusze ETF. Z kolei osłabienie złotego może przynieść zysk inwestorom, nawet gdy indeksy będą tracić na wartości. – Wszystkie fundusze inwestujące za granicą są narażone na zmiany kursowe, i tak samo jest w przypadku ETFów – mówi Tomasz Miziołek, ekspert rynku funduszy inwestycyjnych. Na GPW funduszami ETF na zagraniczne indeksy można handlować od maja ub.r. Od jesieni 2010 r. dostępne są także ETF na WIG20. W lutym obrót wszystkimi funduszami indeksowymi wyemitowanych przez Lyxor wyniósł 40,1 mln zł. W styczniu było to 29 mln zł. Tomasz Miziołek podkreśla jednak, że na rynku ETF jest jeszcze dużo do zrobienia.
– Aby spopularyzować ETFy obecne na GPW, potrzebna jest większa aktywność ze strony emitenta i giełdy. Na razie działania ze strony tych podmiotów są bardzo ubogie, zarówno jeśli chodzi o informowanie, jak i wszelkie kwestie szkoleniowo- -edukacyjne.