Problem z brakiem kosztów uzyskania przychodów
Są dwie sytuacje, w których możemy się spotkać z brakiem kosztów uzyskania przychodów. Pierwsza ma wymiar bardziej praktyczny, a druga odnosi się do szczególnego stanu prawnego i wątpliwości na tle przepisów podatkowych.
Jeśli nabywaliśmy instrumenty finansowe wiele lat temu, informacja o rzeczywistych kosztach nabycia mogła się nie zachować u wystawcy deklaracji PIT-8C. Najczęściej dotyczy to papierów wartościowych nabywanych poza GPW lub papierów, które pochodzą z innych instytucji finansowych, a były deponowane na rachunkach w drodze transferów lub przekształceń własnościowych. Jeśli w informacji PIT-8C nie ma danych o kosztach podatkowych, a przychody wykazano w części F, musimy posłużyć się dokumentami, które sami posiadamy, albo sięgać do archiwum instytucji finansowej, za pośrednictwem której nabyliśmy papiery wartościowe. Gdy przychód z naszych transakcji umieszczono w części G informacji PIT-8C, kosztów podatkowych obok nie odnajdziemy, ponieważ informacja została tak niezrozumiale skonstruowana wiele lat temu i do dziś, mimo przestawiania rubryk, urzędniczy chochlik nie dopuszcza do zmian. Ale w takim przypadku mamy jeszcze szansę na informację z instytucji finansowej, która PIT-8C wystawiła, bo tak naprawdę nie wiemy, czy danych tych na pewno nie ma.
Inny przypadek to papiery wartościowe nabywane w drodze spadku lub darowizny. Większość interpretacji uznaje, że gdy nabywamy w ten sposób instrumenty finansowe, nie mamy prawa do zaliczenia wydatków spadkodawcy do własnych kosztów podatkowych. Są od tej zasady pewne wyjątki, które można zastosować w przypadku, gdy spadkobiercą jest małżonek pozostający we wspólności małżeńskiej ze zmarłym, jednak ich zastosowanie wymaga przeprowadzenia żmudnej analizy prawnej w oparciu o przepisy pozapodatkowe, która przekraczałaby zakres niniejszego poradnika.
Trudno cokolwiek poradzić inwestorom, którzy mają problem z odtworzeniem „historycznych" kosztów nabycia papierów wartościowych, gdy stosownych dokumentów brakuje u wystawcy PIT-8C lub w domowym archiwum. Czasem warto wykorzystać archiwa bankowe, jeśli pieniądze na zakup papierów przekazywaliśmy za pośrednictwem tej instytucji, a czasem można skorzystać z oświadczeń osób trzecich, jeśli w jakiś sposób brały udział w transakcji.
Rozliczanie strat
Jeśli w poprzednich latach podatkowych osiągnęliśmy stratę, pamiętajmy o prawie do jej rozliczenia. Stratę z lat poprzednich możemy odliczyć od dochodu w zeznaniu PIT-38, jeśli: