O 50,5 proc. spadł wczoraj kurs Dolnośląskich Surowców Skalnych po informacji o ogłoszeniu upadłości likwidacyjnej spółki. Sąd postąpił wbrew oczekiwaniom zarządu, który wnioskował o upadłość układową. Małgorzata Then, p. o. prezes DSS, zapewnia, że spółka odwoła się od wyroku. Najpierw musi się jednak zapoznać z uzasadnieniem.
Likwidacja korzystniejsza?
Uwagi do decyzji sądu ma DM?IDMSA, który jest jednym z wierzycieli DSS. – Z informacji, jakie uzyskałem od zarządu DSS, wynika, że sąd podjął decyzję o ogłoszeniu upadłości likwidacyjnej na posiedzeniu niejawnym, bez wysłuchania argumentów spółki. Przy tak skomplikowanej materii, która budzi dużo emocji zarówno z punktu widzenia politycznego, jak i społecznego, czas postępowania należy uznać za błyskawiczny – mówił na gorąco Rafał Abratański, wiceprezes DM?IDMSA. Dodawał, że według jego informacji w uzasadnieniu sąd zwrócił uwagę na trzy najważniejsze kwestie.
– Sąd zarzucił zarządowi DSS nierzetelność polegającą na wybiórczym spłacaniu wierzycieli. Ze spółką ustaliliśmy, że jeśli pojawią się pieniądze, to będą one wykorzystywane tylko na płatności mające pozwolić na utrzymanie produkcji. Jeśli bowiem nie będzie dostaw, to odbiorcy z nich zrezygnują i naliczą kary – mówił. – Sąd wskazał też, że nie ma pewności, czy do układu wejdzie Kredyt Bank. Tymczasem od początku zakładaliśmy, że bank do układu przystąpi i że pewna niewielka?część długu DSS zostanie skonwertowana na akcje – dodał.
Abratański mówił też, że sąd zwrócił uwagę na niepewność co do tego, czy do spółki trafi gotówka. – Do dziś uważałem, że to prawdopodobieństwo jest bardzo duże. Nie wiem też, na jakiej podstawie sąd uznał, że upadłość likwidacyjna będzie korzystniejsza dla wierzycieli. Jesteśmy jednym z większych i uważamy, że więcej odzyskalibyśmy dzięki upadłości układowej – zapewnił. Abratański nie chciał zdradzić, jak wysokie są zobowiązania DSS wobec jego grupy.
Wielu może stracić
Obok DM IDMSA w czołówce wierzycieli DSS znajduje się też m. in. Kredyt Bank. Udzielił on firmie wielomilionowych kredytów. Podmioty z grupy IDMSA mają natomiast znaczne pakiety obligacji spółki. Wczoraj wchodzące w skład grupy fundusze Idea TFI przeszacowały wartość obligacji DSS do zera (mają papiery o wartości nominalnej ponad 30 mln zł). Obligacje warte około 60 mln zł niedawno miał też Polski Bank Przedsiębiorczości, w 45 proc. należący do IDMSA, a w 55 proc. do ABRYS Capital Partners.