Wielkość kwartalnych rezerw?na „względnie spokojne czasy" określa na 120–140 mln zł. Koszty ryzyka w 2011 roku wyniosły 72 pkt bazowych, podczas gdy w 2010 roku 114 pkt bazowych. W IV kwartale były to 54 pkt bazowe. BRE chce w 2012 roku utrzymywać koszt ryzyka poniżej 100 pkt bazowych i oczekuje stabilizacji wskaźnika NPL. Pod koniec 2011 roku wynosił on 4,9 proc., a rok wcześniej 5,9 proc.
Wiceprezes ocenia, że w I kwartale 2012 roku rezerwy zawiązane przez banki raczej nie będą wyższe niż rok wcześniej. – Rok 2012 z punktu widzenia jakości aktywów w bankach może być równie dobry jak rok 2011 – powiedział. Jego zdaniem w 2012 roku nie będzie dużego wzrostu akcji kredytowej w sektorze, a dynamika będzie raczej jednocyfrowa.
– Przed bankami stoi problem zwiększenia dochodowości, czy to przez oferowanie produktów, które ryzyka nie konsumują, czy też przez powolne, kontrolowane zwiększanie poziomu ryzyka, tak by wygenerować na tym dodatkowym ryzyku trochę wyższe dochody – stwierdził Thor.
BRE?Bank podpisał umowę w sprawie programu emisji euroobligacji o wartości do 2 mld euro. – Traktujemy to jako jedną z dodatkowych opcji dla pozyskania finansowania, którą mamy w zasięgu i stosunkowo łatwo możemy z niej skorzystać, o ile zaistnieją okoliczności uzasadniające taki krok. Będzie to zależne od różnych czynników z otoczenia makro i mikroekonomicznego – powiedział Wiesław Thor.