Jednak preferencje Polaków co do najbardziej atrakcyjnej formy nowego konta są całkiem inne. Jak wynika z internetowej?sondy serwisu MojaEmerytura.rp.pl najbardziej atrakcyjne jest dla nas IKZE w postaci lokaty bankowej (40,4 proc. badanych).
Banki nie spieszą się jednak z wprowadzeniem tego produktu. Dotychczas zrobił to tylko Deutsche Bank PBC, ale jest to umowa dodatkowa do polisy ubezpieczeniowej. Z naszej sondy wynika, że nieliczne banki rozważają wprowadzenie IKZE. Są to m.in. Nordea Bank, Getin Noble Bank i Bank Millennium. Atrakcyjność produktu analizują wciąż BZ WBK i BGŻ. Jego wprowadzenia nie wykluczają mBank i MultiBank.
Po lokacie bankowej najbardziej interesującą formą oszczędzania na IKZE są fundusze inwestycyjne oraz dobrowolne fundusze emerytalne. Wiadomo, że będzie przybywać tych instytucji w gronie oferentów konta. Do TFI dołączą: PKO, Skarbiec, Millennium czy ING. TFI okażą się zapewne najbardziej dominującą grupą oferujących konto.
Według Polaków najmniej atrakcyjne jest nowe konto emerytalne w postaci rachunku w domu maklerskim czy polisy ubezpieczeniowej. W grupie tych pierwszych instytucji kilka przymierza się do oferowania konta emerytalnego. Obecnie robi to tylko DM BDM.
– Mamy plan, aby wprowadzić IKZE w okolicach wakacji. Nie traktujemy tego produktu jako kluczowego, a raczej jako uzupełnienie oferty – mówi Grzegorz Zięba, kierownik sprzedaży detalicznej w KBC Securities.