Na kolejnych miejscach wśród najbardziej skutecznych sposobów zapewnienia pieniędzy na emeryturze Polacy wskazują dłuższą pracę (34 proc.) i indywidualne oszczędzanie (34 proc.).
Choć co trzeci Polak sądzi, że należy oszczędzać, to równocześnie niespełna 1/4 badanych deklaruje, że rzeczywiście to robi. Wówczas decyduje się głównie na produkty bankowe. W ten sposób oszczędza 45 proc. tych, którzy deklarują, że oszczędzają i 15 proc. wszystkich badanych.
Polacy nie znają produktów do oszczędzania w ramach III filaru. Aż 86 proc. odpowiada, że nie zna takich produktów, a wie o nich tylko 12 proc.
Badanie pokazuje, że Polacy mają niewielką wiedzę na temat nowego produktu emerytalnego – IKZE, który został wprowadzony w tym roku. Zaledwie 12 proc. odpowiedziała, że słyszało o tym koncie. Kolejne 87 proc. nic o tym produkcie nie wie. Co więcej, nie potrafimy ocenić atrakcyjności ulgi podatkowej w ramach IKZE (1/3 badanych). Dla przypomnienia: wpłaty na IKZE (do 4 proc. wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne) można odpisać od podstawy opodatkowania. Co też ważne 37 proc. ankietowanych ulgę w IKZE uznaje jako nieatrakcyjną, a mniej, bo 27 proc. jako atrakcyjną (częściej młodzi).
62 proc. Polaków nie zamierza korzystać z IKZE. Równocześnie prawie 1/3 (32 proc.) rozważa taką możliwość, ale tylko 2 proc. mówi, że założy konto w tym roku. W połowie kwietnia co setny respondent zadeklarował, że posiada IKZE.