Klienci TFI przeliczyli się na nieruchomościach

Pierwszy w Polsce fundusz nieruchomości rozpoczyna wykup certyfikatów. Do końca tego roku miał sprzedać cały portfel aktywów. Do tej pory sprzedał 11 z 23 nieruchomości.

Aktualizacja: 13.02.2017 05:20 Publikacja: 29.11.2012 13:20

Klienci TFI przeliczyli się na nieruchomościach

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński kkam Kuba Kamiński

28 grudnia Arka BZ WBK Rynku Nieruchomości FIZ – pierwszy polski fundusz nieruchomości uruchomiony jeszcze w 2004 r. – przeprowadzi wykup certyfikatów inwestycyjnych o wartości ok. 91 mln zł (ostateczna wartość wykupu zostanie ustalona w dniu wykupu).

Rok temu fundusz poinformował, że z końcem tego roku zakończy działalność – sprzeda wszystkie swoje nieruchomości portfelowe i z pozyskanych w ten sposób pieniędzy wykupi wszystkie certyfikaty inwestycyjne.

We wrześniu tego roku BZ WBK TFI wiedziało już jednak, że fundusz nie sprzeda nieruchomości zgodnie z planem i w związku z tym będzie musiał przedłużyć działalność, prawdopodobnie o dodatkowe półtora roku.

Mimo to, inwestorzy mogą wycofywać się z funduszu. Od 30 listopada do 18 grudnia uczestnicy funduszu mogą składać zlecenia wykupu certyfikatów podmiotowi prowadzącemu rachunek papierów wartościowych (certyfikaty funduszu są notowane na GPW). Pieniądze zostaną wypłacone na rachunek papierów wartościowych w ciągu ośmiu dni roboczych.

TFI zaplanowało także kolejne wykupy w odstępach trzymiesięcznych, tak, aby inwestorzy nie musieli realizować strat sprzedając z dyskontem do oficjalnej wyceny swoje certyfikaty na giełdzie.

Nie ma jednak gwarancji, że te wykupy się odbędą. Jeżeli pomiędzy jednym terminem wykupu a kolejnym fundusz nie sprzeda żadnych nieruchomości, nie będzie za co miał odkupić certyfikatów (grudniowy odbędzie się na pewno). Zarządzający nie chcą działać pod presją czasu i sprzedawać nieruchomości poniżej ich ceny rynkowej.

W przypadku każdego wykupu, możliwe jest przeprowadzenie proporcjonalnej redukcji, jeżeli wartość certyfikatów do odkupienia będzie przewyższała wartość płynnych środków pozyskanych przez fundusz.

BZ WBK TFI podaje na stronie internetowej, że kwota przeznaczona na pierwszy wykup pochodzi ze sprzedaży 11 z 23 nieruchomości wchodzących w skład portfela funduszu.

Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”
Gospodarka
Szef Fitch Ratings: zmiana rządu nie pociągnie w górę ratingu Polski
Gospodarka
Czy i kiedy RPP wróci do obniżek stóp?
Gospodarka
Złe i dobre wieści przed COP 28