7 listopada Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych skończył 18 lat. W tym czasie rozliczył ponad 157 mln transakcji – czyli średnio prawie 24 tys. dziennie. W 2011 roku ze struktur KDPW wyodrębniona została specjalna spółka KDPW_CCP, pełniąca rolę izby rozliczeniowej. To właśnie ona prowadzi rozliczenia transakcji z rynku regulowanego oraz alternatywnego systemu obrotu.
Mimo osiągnięcia „pełnoletności" i istotnej pozycji na rynku kapitałowym, spółki grupy KDPW nie zamierzają spocząć na laurach. 2?stycznia 2013 roku KDPW_CCP uruchamia nową usługę – rozliczanie i gwarantowanie rozliczeń derywatów OTC oraz transakcji repo, będącą m.in. odpowiedzią na zmiany w europejskim prawie. Co jednak najważniejsze, nowa usługa ma w głównej mierze znacznie zwiększyć bezpieczeństwo, przejrzystość oraz stabilność transakcji na rynku międzybankowym.
Kryzys wymusił zmiany
O regulacji pozagiełdowego rynku instrumentów pochodnych głośno zaczęto mówić po upadku banku Lehman Brothers. Plajta symbolu amerykańskiej bankowości inwestycyjnej uświadomiła decydentom, że rynek, który rządził się swoimi prawami, potrzebuje uregulowań i większej kontroli. Nowe „reguły gry" miały także odbudować zaufanie na rynku międzybankowym i zwiększyć jego płynność oraz transparentność. Na szczycie G20 w Pittsburghu, który odbył się we wrześniu 2009 r., uznano, że wszystkie standardowe instrumenty pochodne OTC powinny być rozliczane przez centralnego partnera (central counterparty – CCP), a kontrakty w instrumentach pochodnych OTC raportowane do repozytoriów transakcji. Od słów należało przejść do czynów. O ile w Stanach Zjednoczonych do regulacji tych kwestii wzięto się stosunkowo szybko (już w 2010 r.), o tyle w Europie zajęło to nieco więcej czasu. Rozporządzenie regulujące w Unii Europejskiej obrót instrumentami pochodnymi EMIR (European Market Infrastructured Regulation) obowiązuje od 16 sierpnia tego roku. Zmiany nie ominęły oczywiście Polski.
Warto więc zadać sobie pytanie – co w praktyce oznacza rozporządzenie EMIR dla naszego rynku? Przede wszystkim wprowadza ono pojęcie kontrahenta centralnego (CCP), który w ramach rozliczenia transakcji będzie wchodził w prawa i obowiązki stron zawierających kontrakt terminowy. Na naszym rynku na razie tylko jeden podmiot jest gotowy, by spełniać takie funkcje – izba rozliczeniowa KDPW_CCP, będąca własnością Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. Kolejna zmiana dotyczy wprowadzenia obowiązku raportowania o zawieranych transakcjach do repozytorium transakcji.
Nowacja rozliczeniowa – czyli moment zwrotny
Rozliczanie transakcji w KDPW_CCP odbywa się przy wykorzystaniu tzw. nowacji rozliczeniowej. Zapisy ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, które uzupełniają polskie regulacje o ten mechanizm, weszły w życie 4 sierpnia br. Wprowadzenie nowacji umożliwiło dostosowanie polskiego rynku finansowego do międzynarodowych standardów.