W dyskusji dotyczącej finansowania bieżącej działalności spółki pojawiają się podejrzenia o działanie na szkodę firmy, problemy finansowe i niepowodzenia w komercjalizacji produktu, który miał zrewolucjonizować polską energetykę. Saule miała zajmować się komercjalizacją technologii ogniw perowskitowych.
Olga Malinkiewicz, współzałożycielka i dotychczasowa prezes Saule Technologies, została odwołana z zarządów spółek Saule Technologies i Saule. Decyzję podjęły rady nadzorcze tych spółek. W skład tych rad wchodzą przedstawiciele Columbus Energy oraz DC24 ASI.
Przypomnijmy, że wcześniej bo 8 maja 2025 r. zarząd Saule Technologies złożył zawiadomienie do prokuratury. Dotyczyło ono podejrzenia popełnienia przestępstwa przez członków rad nadzorczych Saule Technologies i zarząd Columbus Energy. Informację tę przekazała Olga Malinkiewicz. W raportach giełdowych podważyła ona ważność porozumienia akcjonariuszy Saule Technologies oraz sformułowała zarzuty wobec dotychczasowych inwestorów.
Czytaj więcej
Wiceprezes Saule Technologies i jednocześnie największy akcjonariusz spółki, Olga Malinkiewicz, złożyła zawiadomienie do Prokuratury Krajowej w Warszawie – czytamy w komunikacie. Zawiadomienie ma dotyczyć podejrzenia działania na szkodę Saule Technologies S.A. oraz Saule S.A. przez członków zarządu Columbus Energy oraz rad nadzorczych obu spółek Saule. Do sprawy odniósł się także Columbus.
Malinkiewicz uważa, że Saule nie mogła skorzystać z 85 mln zł dofinansowania przyznanego przez NFOŚiGW ponieważ nie posiadała wkładu własnego, a DC24 i Columbus miały udzielać jedynie pożyczek. Zdaniem Olgi Malinkiewicz, doprowadziło to do uzależnienia Saule od wysokooprocentowanego zadłużenia i zahamowało rozwój.