O występowaniu istotnych zagrożeń dla kontynuacji działalności można mówić w przypadku grożącej spółce likwidacji (upadłości likwidacyjnej) oraz w sytuacji, gdy spółce zagraża upadłość?z możliwością zawarcia układu. Pomimo że wszczęcie postępowania naprawczego albo upadłościowego z możliwością zawarcia układu nie jest przeszkodą do uznania, że działalność będzie kontynuowana, to jednak nie stanowi to normalnego toku działalności spółki. Poprzez złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości zarząd przyznaje, że utracił możliwość spłaty swoich zobowiązań w toku normalnej działalności i niezbędna jest ochrona sądowa spółki, a następnie postępowanie naprawcze, w tym najczęściej restrukturyzacja długu obejmująca jego znaczną redukcję lub odroczenie spłaty.
Bardzo trudno jest przewidzieć prawdopodobieństwo zawarcia ewentualnego układu z wierzycielami, który na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego znajduje się najczęściej we wstępnej fazie przygotowania, a który po zawarciu musi jeszcze zostać zatwierdzony przez sąd. W praktyce pojawiały się już przypadki zmiany postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu na postępowanie likwidacyjne, ze względu na brak zgody wierzycieli na proponowane warunki układu.
W związku z powyższym, występowanie zagrożeń, które mogą doprowadzić do likwidacji majątku spółki, istotnego ograniczenia jej działalności, ale również konieczności ochrony przed wierzycielami w przypadku upadłości z możliwością zawarcia układu, może oznaczać brak możliwości kontynuowania działalności przez spółkę lub przynajmniej znaczną niepewność w tym zakresie.
Omawiając kwestię oceny możliwości kontynuacji działalności należałoby wspomnieć o:
- obowiązkach zarządu oraz biegłego rewidenta,