Restrukturyzacja obejmie pracowników pionów: likwidacji szkód i świadczeń, finansowego, administracji i logistyki, sprzedaży masowej, IT, jak również pracowników centrali.
Plan redukcji zatrudnienia związany jest przede wszystkim z automatyzacją, uproszczeniem i optymalizacją procesów oraz centralizacją wybranych zespołów. To kolejny etap planu restrukturyzacyjnego firmy i kolejna fala zwolnień w PZU. Od wprowadzenia w życie planu zwolnień w 2009 r., gdy stery w spółce objął prezes?Andrzej Klesyk, z pracą pożegnało się już około 4 tys. osób.
– Koszt związany z wypłatą świadczeń na rzecz zwalnianych pracowników został oszacowany i uwzględniony w rezerwie restrukturyzacyjnej, która zostanie ujęta w jednostkowych rocznych sprawozdaniach finansowych PZU SA i PZU Życie SA oraz w skonsolidowanym rocznym sprawozdaniu finansowym Grupy Kapitałowej PZU za rok 2012 – mówi Michał Witkowski, rzecznik PZU.
Analitycy SII pozytywnie o spółce
Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych przygotowało raport analityczny poświęcony PZU. Argumentem przemawiającym na korzyść spółki jest silna pozycja rynkowa w Polsce. Jest liderem na rynku ubezpieczeń na życie i majątkowych.
Dzięki zyskom z działalności lokacyjnej PZU wypracowało wysoki wynik netto w 2012 roku. Silny spadek rentowności obligacji skarbowych przyczynił się do wzrostu wyceny portfela. Zdaniem autorów raportu w tym roku ciężko będzie o powtórkę ubiegłorocznych wyników. W działalności operacyjnej dominującym segmentem są ubezpieczenia na życie. Ich zaletą jest wysoka rentowność oraz odporność na spowolnienie gospodarcze. Uwagę zwraca też ponadprzeciętna wartość wskaźnika rentowności kapitałów własnych. Pod tym względem PZU góruje nad konkurentami z Europy i polskimi bankami.