W przyszłości nowe TFI planuje jednak stworzyć szerszą ofertę funduszy. – Będą to zarówno FIZ aktywów niepublicznych, przeznaczone do zarządzania majątkiem konkretnych inwestorów, jak i fundusze inwestujące na rynku kapitałowym. Ofertę będziemy budować wspólnie z klientami, wsłuchując się w ich oczekiwania – mówi Michalski i na razie nie zdradza więcej szczegółów dotyczących działalności nowego TFI.
Wraz z nim w zarządzie firmy zasiadają Piotr Krysztofczyk jako prezes oraz Monika Pogorzelska jako członek zarządu – wszyscy byli w przeszłości związani z grupą kapitałową Leszka Czarneckiego, doświadczenie zawodowe zdobywali m.in. w Noble Banku, Noble Securities i Open Finance.
To kolejny tego typu „transfer" w ostatnich miesiącach. Pod koniec września utworzenie własnego TFI – Opti Capital – zapowiedzieli Arkadiusz Chojnacki, Tomasz Bursa, Konrad Anuszkiewicz i Waldemar Stachowiak, wcześniej związani z Ipopema Securities.
Przy okazji tych ruchów dobrze widać inny trend na rynku TFI – coraz więcej instytucji zarządzających funduszami zwraca się w kierunku najzamożniejszych inwestorów. Zanim zapowiedziały to MM Prime, a wcześniej Opti Capital, o fundusze dla bogatych inwestujące na rynku kapitałowym ofertę rozszerzyło Forum TFI.
– Z jednej strony konkurencja w tym segmencie rzeczywiście się zaostrza, z drugiej jest jeszcze sporo nisz rynkowych i produktowych do wykorzystania. TFI do tej pory wyspecjalizowane przede wszystkim w produktach dla zamożnych klientów ostatnio stawiają na fundusze detaliczne, tak robi np. Altus TFI. Jednocześnie fundusze osiągają coraz lepsze wyniki, przybywa chętnych do inwestowania pieniędzy za ich pośrednictwem. Myślę, że moment na uruchamianie nowych funduszy czy nawet TFI jest bardzo dobry, niezła passa funduszy inwestycyjnych potrwa jeszcze minimum rok, może nawet dwa lata – ocenia Szymon Szatkowski, dyrektor departamentu sprzedaży w SovereignFund TFI.