Mały trójpak, wprowadzający ulgi dla przedsiębiorstw energochłonnych w zakresie kosztów związanych z systemem wsparcia odnawialnych źródeł energii (OZE) i kogeneracji, wszedł w życie 11 września 2013 r. Sam pomysł tego typu ulg nie jest niczym nowym na rynku europejskim. Podobny system ulg wdrożony został choćby w Niemczech. Idea stojąca za wprowadzeniem ulg to poprawa warunków dla energochłonnych gałęzi rodzimego przemysłu, mająca zapewnić im lepsze warunki konkurencji i zapobiec ucieczce tego przemysłu do krajów, które nie dotują OZE lub efektywnych źródeł energii.