Mały trójpak, wprowadzający ulgi dla przedsiębiorstw energochłonnych w zakresie kosztów związanych z systemem wsparcia odnawialnych źródeł energii (OZE) i kogeneracji, wszedł w życie 11 września 2013 r. Sam pomysł tego typu ulg nie jest niczym nowym na rynku europejskim. Podobny system ulg wdrożony został choćby w Niemczech. Idea stojąca za wprowadzeniem ulg to poprawa warunków dla energochłonnych gałęzi rodzimego przemysłu, mająca zapewnić im lepsze warunki konkurencji i zapobiec ucieczce tego przemysłu do krajów, które nie dotują OZE lub efektywnych źródeł energii.
Kto może skorzystać z ulgi?
Ulga jest adresowana do przedsiębiorców, którzy prowadzą przeważającą działalność w sektorze wydobywczym lub w zakresie produkcji chemikaliów, papieru, żywności, metali, szkła, wyrobów z drewna lub szkła, a także innych produktów. Zgodnie z oficjalną interpretacją opublikowaną przez Urząd Regulacji Energetyki o przeważającym charakterze działalności decyduje kryterium wartości sprzedaży w ramach działalności przedsiębiorstwa.
Warunkiem skorzystania z ulgi jest zużycie energii elektrycznej na poziomie co najmniej 100 GWh rocznie. Dodatkowo koszt energii elektrycznej u przedsiębiorcy chcącego skorzystać z ulgi musi wynosić co najmniej 3 proc. wartości jego produkcji.
Dodatkowo, aby skorzystać z ulgi w danym roku kalendarzowym, konieczne jest doręczenie do Urzędu Regulacji Energetyki odpowiedniego oświadczenia w terminie do 30 listopada roku poprzedzającego. Oznacza to, że przedsiębiorcy chcący skorzystać z ulgi w 2014 roku powinni złożyć wspomniane oświadczenie najpóźniej do 30 listopada 2013 r. Jeśli tego nie zrobią, to możliwość skorzystania przez nich z ulgi w 2014 r. przepadnie.
Przepraszam, ile można zyskać?
Ulga dotyczy obowiązku umarzania świadectw pochodzenia energii elektrycznej wytworzonej w OZE i kogeneracji. Energia elektryczna wytworzona przez OZE lub źródło kogeneracyjne daje jej wytwórcy prawo do uzyskania zbywalnych świadectw pochodzenia. Odpowiednie podmioty na rynku energii elektrycznej mają ustawowy obowiązek, aby co roku kupić i umorzyć określoną ilość świadectw pochodzenia (lub wnieść opłatę zastępczą). Powoduje to, że świadectwa te mają określoną wartość majątkową i zapewniają dodatkowy zysk wytwórcom energii elektrycznej z OZE i kogeneracji.