Niewiele zachęt do oszczędzania na dłużej

Komisja Nadzoru Finansowego apeluje do banków o poszukiwanie długoterminowych źródeł finansowania długoterminowych kredytów.

Aktualizacja: 06.02.2017 20:23 Publikacja: 20.08.2015 06:14

Przemysław Szubański

Przemysław Szubański

Foto: Archiwum

Jednym z nich są długoterminowe depozyty. Niestety (dla banków), Polacy niechętnie odkładają pieniądze na tak długi okres. A może by i odkładali, gdyby nie ograniczenia lokat. To przede wszystkim niemożność skorzystania z odłożonych środków w podbramkowej sytuacji bez utraty części lub całości odsetek. To dla banku zabezpieczenie przed wycofywaniem środków, ale dla klienta – utrudnienie. Jedno z licznych – wystarczy bowiem spojrzeć na warunki lokat. Najpierw jednak o innym elemencie polityki banków.

Lubimy na krótko

Najchętniej zakładane są depozyty krótkoterminowe – do roku. I banki takie depozyty promują, oferując (relatywnie) atrakcyjne oprocentowanie. Przy okazji widać, jakim bankom jakie depozyty są najbardziej potrzebne.

Wśród proponujących najwyższe odsetki najczęściej pojawiają się: Bank Smart, instytucje należące do Leszka Czarneckiego i BOŚ. W przypadku lokat miesięcznych na przykład najwięcej – 3,25 proc. – oferuje Smart, za nim z 3 proc. jest BOŚ.

Deutsche Bank jest absolutnym liderem wysokości oprocentowania w skali roku, oferowanego przy lokacie dwumiesięcznej: 5 proc. Tyle że w pakiecie z kontem. Nieco niższe, ale też całkiem przyzwoite oprocentowanie – 4 proc. – oferują Alior Bank (dla posiadaczy kont) i Meritum Bank (też).

Najlepsze lokaty trzymiesięczne, po 4 proc., mają Idea Bank (Czarnecki) i mBank. Obie dla nowych klientów.

Z popularnych okresów mamy jeszcze pół roku – i Toyota Bank z 4 proc. (tylko dla posiadaczy kont) oraz Idea Bank z lokatą Cloud (3,45 proc., pod warunkiem że klient będzie utrzymywać na Koncie Idealnym 10 proc. środków zgromadzonych na lokacie).

Po co dłużej?

Nie dość, że zerwanie lokaty przed terminem oznacza niższe lub zerowe odsetki, to jeszcze te warunki. BOŚ proponuje 12-miesięczną, oprocentowaną na 3 proc. EKOlokatę z Bonusem. Ten bonus – 0,5 pkt proc. dodawane do standardowego oprocentowania 2,5 proc. – przysługuje tylko w przypadku posiadania konta osobistego i utrzymywania na nim średniomiesięcznego salda w wysokości co najmniej 10 proc. wartości lokaty oraz dokonywania w każdym z miesięcy trwania lokaty transakcji bezgotówkowych na minimum 300 zł.

Na dwa lata mamy kilka ofert (trzy od Meritum Banku, poza tym Alior oraz Idea) w wysokości 3 proc. Natomiast na dłuższy okres najciekawiej prezentuje się propozycja Noble Banku – Lokata Rentierska Gold X. Jest to 36-miesięczna lokata bankowa oprocentowana 3,25 proc. w skali roku. Odsetki wypłacane są raz w miesiącu w wyznaczonym przez klienta dniu. To jedna podstawowa różnica w porównaniu z innymi lokatami, druga to minimalna wartość inwestycji – 150 000 zł. Jeśli klient wpłaci co najmniej milion złotych, ma możliwość korzystania przez rok z Programu Noble Concierge na warunkach określonych w regulaminie promocji.

No i utrudnienia. Likwidacja lokaty w ciągu 12 miesięcy od założenia lub odnowienia skutkuje obniżeniem oprocentowania do 1,5 proc., a likwidacja w terminie późniejszym – do 2 proc. Lokata odnawia się na kolejne okresy 36-miesięczne z oprocentowaniem 24-miesięcznej standardowej oszczędnościowej lokaty terminowej ze stałym oprocentowaniem.

[email protected]

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego